نحوه مراقبت از سنگ توپاز و تمیز کردن آن

در صورتی که برای فلاسفه کلاسیک مانند دکارت و لینییر عقل و منطق اهمیت داشت. در طی دههٔ ۱۹۶۰، فعالیتهای اکتشاف و نقشهبرداری در جنوب افغانستان به آلمانیها، فرانسویها و آمریکاییها سپرده شد، درحالی که اتحاد جماهیر شوروی در شمال افغانسان تمرکز داشت، دخالت فرانسه فقط تا سال ۱۹۷۰ زمانیکه شرکت نفت توتال پیشبینی در حوضه کتواز افغانستان انجام داد، ادامه داشت. یورتروسکوپی: یورتروسکوپی نیز با بیهوشی عمومی انجام میشود. اگر چه معماران مدرن نیمه اول قرن اخیر مانند گروپیوس نیز فرم تابع عملکرد را شعار اصلی خود می دانسته ،ولبی آنها فرم را تابع تکنولوژی وعملکرد ماشین می دانستند.

همانگونه که پوشش درخت و گلهای بوته ها، شاخه های آنها را تکمیل می کند، مکانیک ساختمان باید در اختیار انسان باشد و نه بالعکس. شکل تابع عملکرد: عملکرد حرف صحیح نمی باشد بلکه تلفیق فرم و عملکرد و استفاده از ابداع و قدرت تفکر انسان در رابطه با عملکرد ضروری است، فرم و عملکرد یکی هستند. لطافت: تفکر و تخیل انسان باید مصالح و سازه سخت ساختمان را به صورت فرمهای دلپذیر و انسانی شکل دهد. پله فضای بیرونی باید با مقاومت بالا در برابر ضربه – خط و خش و شرایط سخت باشد.

گوهر واژه اى فارسى برابر با جوهر و جواهر است كه به سنگهاى گرانبها یا قیمتى یا احجار كریمه اطلاق مى شود و به نامهاى سنگ هاى زینتى، تزئینى ، آذینى ، پیرایه اى و احجام نفیسه هم آمده است . او فقط در کارهایش سازه نمایان بود یعنی چون مثلاً کارش با شیشه بود در نما ستون خواه یا ناخواه دیده می شد. تجزيه گرمابي سنگهاي هارزبورژيتي سرپانتيتني شده حوالي انارك، جندق، تفتان و ميناب تحت تأثير شرايط دگرگوني خفيف و با نفوذ محلول هاي داراي CO2 و SiO2 در درز شكافها باعث تشكيل ماده معدني تالك و ايجاد ذخايري چون چاه زرد، چاه ابراهيم زهرا و چاه صفاهو در جندق و شمال انارك و سياه بره خوار در تفتان و نقشه بشاگرد در نزديكي ميناب شده است.

در تراش سنگ از انواع نمونه های قیمتی و نیمه قمیتی چون الماس ، لعل، یاقوت، مروارید، زمرد، فیروزه، عقیق و یشم استفاده می شود. داروها میتوانند میزان مواد معدنی و نمک موجود در ادرار را کنترل کنند و در درمان انواع خاص سنگهای کلیوی مفید باشند. موضوعی که فرانک لوید رایت شاگرد وی، بهتر از هر معمار معاصر دیگری آن را در ساختمان هایش نشان داده است. ولی هر تکرار مرحله ای بالاتر و فراتر از مرحله قبل است و در نهایت تکامل تاریخ به سوسیالیسم و کموئیسم منتهی می شود. کوربوزیه که اسم اصلی وی، شارل ادوارد ژانره است در دفتر دوتن از معروف ترین معماران آن دوره در اروپا یعنی آگوست پره و پیتر برنز به مدت چندسال کارکرد.

خواجه عبداللّه انصاری (متوفی ۴۸۱؛ ۱۳۶۲ ش ، ص ۵۲۹) ابوالحسن حُصری (متوفی ۳۷۱) را صوفی حنبلی معرفی کرده ، ولی عطار گفته است که او ابتدا حنفی بود و بعد شافعی شد (ص ۷۵۹).صوفیه در عقاید صوفیانه و روشهای تربیتی نیز با یکدیگر اختلاف داشتند. رمانتیک ها همانند پیروان تفکر کلاسیک به ذهن انسانی اعتقاد داشتند. ولی رمانتیک ها به آن بخشی از ذهن توجه داشتند که بیشتر درباره احساس و عواطف بود. سیستم خرپا اولین سازه بود که در همان آشیانه هواپیما پیدا شد. اجزاء آن نمی تواند بصورت بخش های مجزا باشد، بلکه آنها باید در یک سیستم پویا و شکل پذیر در یکدیگر ادغام شده باشند.

بسته به نقوشی که در ترنج از آنها بهره گرفته می شود، ممکن است سر ترنج از یک سربند مُفَصّل و زیبا و یا از یک گل شاه عباسی تشکیل شده باشد. این بیماری علت شایع خون در ادرار(هماچوری) و درد شدید در شکم، پهلو یا کشالهی ران است.تولید سنگ در بین مردان بیشتر از زنان دیده میشود. تا زمانی که مجرای صفراوی مسدود نشده باشد شما حتی متوجه نخواهید شد که این مواد وجود دارند، در صورت انسداد مجرای صفراوی شما درد را احساس خواهید کرد و سریعاً باید نسبت به درمان اقدام نمایید.

با استفاده از سنگ پا می توانید به راحتی آلودگی ها و لکه های موجود بر روی سنگ توالت را تمیز نمایید و همچنین می توانید برای تاثیر بیشتر این سنگ ها بر روی آن پودرهای شوینده بریزید. بعد از چند دقیقه ، پاهایتان را با حوله خشک کنید و مراحل را برای بهبود آن لکه های خشکی پوست بدن دنبال کنید. در این کتاب کوربوزیه استفاده از تیرآهن و بتن و پیش ساختگی را مسیر آینده معماری تلقی می نماید. وی دراین کتاب نیز سعی نمود که توجه معماران و شهرسازان را از گذشته به سمت آینده معطوف کند.

کتاب دوم کوربوزیه بنام «سرّ آینده» در سال 1924 در پاریس انتشار یافت. کتاب اول وی به نام «به سوی یک معماری نوین» در سال 1923 در پاریس منتشر شد. براساس این نظریه، دو شهر مهم در دهه 50 میلادی طراحی و اجرا شد. از اواخر دهه 1920، کانتراکتیوسیم بر کشورهای غربی تأثیرگذارد و در فرانسه، هلند، سوئیس، چکسلواکی و انگلستان، نمونه هایی از ساختمانهای این کشورها به این سبک اجرا شد. امروزه بسیاری از نظرات و طرح های کانتراکتیوسیم همچون نمایش تکنولوژی، نمایان کردن عملکرد، سازه، تأسیسات و سیرکولاسیون و پرهیز از هرگونه تزئینات در طرحهای معماران های- تک مشاهده می شود.

کانتراکتیوسیم ها خواستار دگرگونی بنیادین در روشهای ساخت و ساز سنتی و به طور کلی نگرشی جدید نسبت به هنر و زیبایی بودند. جوانان خلاقی در روستا داریم که با وجود تمام مشکلات و بیمهریها توانستهاند با خلاقیت دستگاه برش مخصوص تولید سنگ پا درست کنند و این کار موجب شده فرآیند کار از سنتی به صنعتی تغییر یابد و در نتیجه به لحاظ تنوع، کیفیت و فرآوانی افزایش قابل توجهی در تولیدات ایجاد کند حمایت از چنین افرادی میتواند چرخ تولید را در این روستا پویاتر کند. یکی شهر چندیگار در هند بود که توسط خود کوربوزیه طراحی شد دیگر شهر برازیلیا توسط لوچیوکوتا و اسکار بنمایر به عنوان پایتخت جدید کشور برزیل طراحی گردید.

این نوع تراش در قرن هیجدهم بسیار پرکاربرد بوده است تا جایی که در سال ۱۹۱۹ بهترین برش الماس محسوب می شد و به طور معمول در تمام عتیقه فروشی ها می توان جواهری را یافت که دارای این نوع تراش باشد. برای نظریه پردازان قرن نوزدهم آمریکا، که بدنبال زیبایی مدرن بودن، طبیعت تنها فلسفه صحیح تلقی می شد. سازه گرایی از معماری کلاسیک باقی مانده اجبار و انتخاب تنها فرق بین سازه گرایی قدیم و مدرن است.

کوربوزیه در طی فعالیت حرفه ای خود، استفاده از یکی از شاخص ترین مصالح ساختمانی مدرن یعنی بتن را به نهایت زیبایی رساند و کارهای وی مورد تقلید جهانی قرار گرفت. سنگ پا برقی سورکر (surker) با طراحی گرد، شیک و گردش سریع غلتک خود، ابزاری کارآمد برای از بین بردن پوستهای زبر پای شما است. درجه سختی یشم اعلی بالاتر از نفریت و بین ۶.۵ تا ۷ در مقیاس مو است.

علاوه براین دارای معادن فلورایت، گچ، چونه، باروت،، گوگرد کوه البرز مزارشریف، موادخام سمنت، تالک در ننگرهار، ابرک، گانزیت، بریلیم ،نیوبیوم،سزیوم، روبیدیوم، سنگ سلیت، معدن بیروچ ولایت نورستان، معدن بیرات در غوربند و پروان، معدن سیماب در ولایت غور، فلورامیت ارزگان، سنگ رخام در هلمند، معادن مولیدین در زابل، بغلان و لوگر، معدن بریل در ولایت کنرهار، معدن تنـتال در نورسـتان، بارایت سنگلان هـرات، معدن شاه مقصود در ماهیـپر کابل، وغیره دارا میباشد که تعداد آن تا هنوز کشف نشدهاست.

جاجیم یا جاجم، فرشی است ضخیم شبیه پلاس یا گلیم که به صورت راه راه رنگین بافته می شود و اغلب بافتی خشن دارد و عرض آن معمولا حدود بیست تا صد سانتی متر است. بینش معماری ارگانیک ریشه در فلسفه رمانتیک دارد. سنت: تبعیت و نه تقلید از سنت اساس تفکر معماری ارگانیک است. الماس ویتل باخ یک برلیان خیلی نادر به رنگ خاکستری – آبی از قرن 17 میلادی با 35.6 قیراط وزن می باشد. رمانتیسم یک جنبش فلسفی، هنری، ادبی در واخر قرن 18 و 19 میلادی در شمال غربی اروپا بود که به سایر نقاط اروپا و آمریکا سرایت کرد.

کوربوزیه در دهه بیست میلادی دوکتاب بسیار مهم به رشته تحریر درآورد که اولی را می توان منشور بینش مدرن در معماری و دومی را منشور بینش مدرن در شهرسازی محسوب نمود. این جنبش واکنشی در مقابل خرده گرایی عقل مدرن بود. ضرورت است این کشور در سکتور زراعت مالداری، آب و برق و فابریکه ذوب فلزات که بنام «میتالوژی سیاه ورنگه» شهرت دارد فکر کند. نشان دادن عومل سازنده ساختمان در ساختمان، مثلاً تیرها و ستونها تأکید بر سازه در نمای ساختماندر معماری یونان و رم، مثل گنبدایرانی که هم کار سازه می کند و هم فرم دارد.

بر اساس نوع تبلور، عناصر کمیاب و سایز بلوری الماس سیاه به چهار دسته کربنادو، بورت، فرامسایته و استوارتایت تقسیم می شوند. به این معادن، معادن اولیه (Pipe) می گویند. معادن سنگ ابرک سفید (مسکوويت)، در منطقه ننگتاى ولسوالى شيگل (در ١٥ کيلومترى شرق اسعدآباد) و در مناطق کوه قمچى، څانگار و ديوز ولسوالى وته پور(در ١٢کيلومترى شمال شهر اسعدآباد) نیز وجود دارد. اوپال در مقابل حرارت، عکس العمل ضعیف دارد و اسید هیدروفلوریک روی این سنگ اثر می­گذارد. این تصویر بسیار موثر و اثر گذار می باشد و اغلب در دكوراسیون ها بی عیب و نقص تلقی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید