مقاله علمی و آموزشی «اورانیوم چیست؟

کاهنان باستان روی این سنگ چیزهای زیادی به خط عبرانی نوشته و صورت انسانی را نقش کردهاند که دستانش را گشاده و رو به آسمان گرفتهاست. الماس شاه دارای سه سطح حکاکی شده می باشد که اسامی سلاطین صاحب آن روی این سطوح نوشته شده، اکبر شاه، نسیم شاه و فتحعلی شاه. بعداً به شکل 55 وجهی متمایز خود تراش داده شد ، کاری که به دلیل استحکام فوقالعاده سنگ سه سال طول کشید.

در سال ۱۹۲۸ میلادی الماس شاه از طرف شاه ایران به تزار نیکلای اول به نام گریبایدوف، هدیه شد. الماس صورتی نورالعین روی نیم تاجی با همین نام قرار دارد و جزو جواهرات ملی ایران میباشد. در نحوه قیمت گذاری الماس اینکه الماس طبیعی است یا مصنوعی اهمیت زیادی دارد. جزئیات تراش در درخشش، شکل کلی و البته نحوه قیمت گذاری الماس تاثیر بسزایی خواهد داشت.جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله انواع تراش الماس را مطالعه نمایید. یک الماس با وزن 1.33 را در نظر بگیرید، وزن این الماس یک قیراط و 33 سوت میباشد. یک قیراط معادل 200 میلی گرم و یا 100 سوت میباشد.

این الماس 69 قيراطی در ابتدا به نام برلیان كارتيه (Cartier) شهرت داشت و یک موسسه مبلغ یک میلیون دلار در حراجی خریداری کرده بود. روز بعد از حراج ریچارد برتون این الماس را برای الیزابت تیلور خریداری نمود و نام آن به “الماس تیلور – برتون” تغییر یافت. الیزابت تیلور این الماس را برای نخستین بار در مهمانی تولد 40 سالگی گریس کلی، ملکه موناکو، استفاده نمود. این الماس توسط کمپانی Graff رکورد تازه در دنیای جواهرات زده و الماسی با وزن 302.37 قیراط را از سنگ خام الماسی با ورن 1109 قیراط با نام “Lesedi La Rona” با قیمت 53 میلیون دلار خریداری و بصورت تراش Square Emerald تراشیده است.

در گذشته به عنوان اسطوره در تاریخ از این برلیان نام برده شد. بزرگترین توپاز بریده شده با رنگ آبی کم رنگ به نام پرنسس برزیلی در TeoFilho Otoni شمال شهر ریودوژانیرو برزیل یافت شد، که دارای 21/237 قیراط وزن دارد و به عنوان یک برش دایره ای شکل مد شده است. درخشش در الماس: درخشش الماس بستگی به تابش نور سفید به سطح الماس و میزان بازتاب آن از درون الماس دارد. سنگ های مرمریت بر اساس میزان دگرگونی صورت گرفته بر روی آن ها به سه دسته سنگ کریستال، ابری و چینی تقسیم بندی می شوند. نورالعین با وزن 60 قیراط یا 12 گرم با تراش برلیان بیضی یکی از الماس های گران قیمت است که با رنگ صورتی خود گمان میرود دریای نور و نورالعین هر دو از یک سنگ بوده اند و به دو الماس جداگانه تراشیده شده اند.

تراش آن از فرم تراش برلیان متکائی (Cushion Cut) بود و وزن آن بالغ بر 140 قیراط بود. ناپلئون نیز از ترس الماس اورلف را به حال خود گذشت و از تابوت دور شد. این الماس در نهایت در سال 2004 توسط یک دلال خریداری شد و تا به حال در موزه های تاریخ طبیعی آمریکا و بریتانیا نمایش داده شده است. در ۳۰ ژوئن ۱۸۹۳ در معدن مشهور Jagers Fontain آفریقای جنوبی به وسیله کارگری که در حال بارگیری کامیون بود پیدا شدند. تا قبل از سال ۱۹۰۵، اكسلسیور بزرگترین الماس جهان بود تا اینکه الماس کولینان کشف شد.

این برلیان با تراش متکائی (Cushion Cut) بزرگترین الماس تراشیده شده جهان است. البته این ویژگی با تراش استاندارد به بهترین شکل ممکن رخ میدهد. در صورت وجود سنگ کوچک منفرد بدون عارضه انسداد و عفونت ممکن است به درمان خاصی نیاز نباشد. FL: یک الماس کاملاً صاف و بدون ترک میباشد. وزن مخصوص متوسط ماربل ۷/۲ میباشد . تمامی اعدادی که از جدول راپاپورت به دست میآید، ارزش یک قیراط از الماس میباشد.

سنگ تورمالین سبز به عنوان یک درمان کننده قوی برای انواع بیماری های قلبی ، فشار خون و آسم می باشد . البته الماس سیاه دیگری نیز با نام اورلو Black Orlov نیز با وزن 67.5 قیراط وجود دارد که گفته شده در قرن 19هم توسط یک پسر جوان از چشم یک بت به عنوان خدای هندو (برهما) درآورده است که پس از آن تمام راهبان وی را نفرین کردند ولی درنهایت این شخص پولدار و خوشبخت زندگی خود را ادامه داد! پس از انقلاب فرانسه الماس ریجنت در دسته شمشیر ناپلئون بناپارت جای داده شد و همسر وی ماری لوییز بعد از مرگ او این قطعه را به اطریش برد ولی بعدها پدر ملکه آن را به فرانسه برگرداند و امروزه جزو جواهرات سلطنتی فرانسه در موزه معروف لوور می باشد.

وی الماس را به پادشاه فرانسه هنری سوم امانت داده بود که آن را بر تاج خود استفاده کند. وی الماس را پنهان نمود و دور از چشم بقیه خود آن را تحويل مدیر معدن داد. او با ترس آن را از حدقه درآورده و به شهر مدارش رفت و آن را به یک کاپیتان انگلیسی کشتی به قیمت ۲۰۰۰ پوند فروخت. در جریان جنگ ناپلئون در مسکو و ورود ارتش آن، روس ها الماس اورلف را در تابوت یک راهب مخفی کردند. توپاز در مقیاس Mohs دارای سختی 8 است و از نظر سختی نزدیک به الماس است که رتبه 10 را دارد.

سختی سنگ زبرجد بین ۶.۵ تا ۷ موس است. برای از بین بردن چربیها و آلودگیها از سطح توپاز فقط کافی است آن را ۲۰ تا ۳۰ دقیقه درون محلول آب و صابون ملایم قرار دهید. VS1-VS2: اگر یک فرد باتجربه بتواند با یک میکروسکوپ با بزرگنمایی 10 برابر، ترک الماس را در مدت زمانی در حدود 10 ثانیه تشخیص دهد، الماس مورد نظر در این گروه قرار میگیرد. SI1-SI2: اگر یک فرد عادی بتواند با یک میکروسکوپ با بزرگنمایی 10 برابر، ترک الماس را مشاهده کند، این الماس از نظر شفافیت در این گروه قرار میگیرد.

نيروى تمركز را درما زياد ميكند و عوارض بيمارييهاى روان تنى را درمان ميكند. در حالی که درمان به موقع میتواند از آسیب دائمی جلوگیری کند. این سنگ را نادرشاه همراه کوه نوراز هند برایمان آورده که از نظر قیمت بی رقیب می باشد! رنگ سبز آن بی همتا است. به این دلیل درجه بندی رنگ الماس از حرف D شروع میشود. در واقع سنگینترین و سختترین فلز سفید موجود در طبیعت، پلاتین است اما طلای سفید ترکیبی از چندین فلز است. در قرن هجدهم نیز در تاج سلسله هابسبورگ دیده شده اما از جنگ جهانی اول تا امروز مفقود می باشد.

اما چرا این اصطلاحات اغلب با هم مخلوط می شوند؟ سنگ کلیه مجموعه ای جامد از نمک و مواد معدنی است که اغلب از کلسیم یا اسید اوریک تشکیل شده است. در گذشته از این ماده برای رنگ آمیزی ابریشم و ظروف چینی استفاده می شد. نهایتا این سنگ، به یازده تکه از 82.9 تا 68.69 قيراط وزن تقسیم شد. الماس اورلف با وزن معادل 300 قیراط در هندوستان با رنگ آبی سبز و فوق العاده پاک پیدا شد. در سال 1940 میلادی جواهر ساز معروف Harry Winston آن را خریداری و در پاریس .. مجددا تراشیده شد و وزن آن به 43.38 تقلیل یافت.

این برلیان در تاج پادشاهی لوئی پانزدهم، جواهر تزئینی موهای ملکه ماری و نیز زینت کلاه ملکه ماری آنتوانت بوده است. این الماس بوسیله جواهر فروشی مشهور تیفانی (Tiffany) در نیویورک در سال ۱۸۷۸ به مبلغ ۱۸۰۰۰ دلار خریداری و سپس در پاریس تراشیده شد. گفته می شود وقتی ناپلئون محل الماس را پیدا کرد وقتی که یکی از سربازانش قصد گرفتن آن را داشت روح آن راهب نازل شد و بر ارتش ناپلئون را لعنتی سنگین وارد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید