ماهي آنجل و روش تكثير آن

بعد از گذشت حدودا ۱۵ تا ۲۰ روزمولدین شما اقدام به تخمریزی مجدد میکنند. چندان ناراحت نشوید اگر چه نسبت تبدیل یک ماهی جوان به ازای هر ۲۰ تخم به ندرت یک تکثیر کننده حرفه ای یا حتی تکثیردهندگان اسکار دلیلی برای خجالت کشیدن وجود ندارد. تئوری ریاضی که در این مورد وجود دارد این است که اگر شما تعداد شش جفت یا بیشتر اسکار جوان بخرید طبق محاسبات ریاضی میتوانید حداقل یک جفت مناسب از انها را جدا کنید . دراین زمان شما میتوانیدازآنها جفت بگیرید دراین دوره شاهد جابجاکردن شن ها و سنگریزه های آکواریوم هستید.

قطره چربی به عنوان یکی از انواع بیماری در ماهی های آکواریومی بیشتر به عنوان بیماری پینکون یا نفخ مالاوی شناخته می شود و معمولاً برای ماهی کشنده است و با تورم شکم، بی اشتها و بی حالی ماهی تشخیص داده می شود. همچنین به عنوان هگزامیتا شناخته می شود ، علائم شامل مدفوع رشته ای سفید ، رنگ کم رنگ و از دست دادن اشتها است. ماهی اسکار با نام علمی Astronotus ocellatus در دسته ماهیان سیچلاید تقسیم بندی می شود و با نام های عمومی اسکار تایگر، سیچلاید مرمری و سیچلاید مخملی شناخته می شود. ماهی اسکار از شناخته شدهترین نوع از ماهیان زینتی گوشتخوار و از خانواده Chichlidae است.

ماهي آزاد در فصل تخم ريزي، خود را از درون آب شور دريا بيرون مي كشد و در رودخانه يك مسافت طولاني را خلاف جهت آب سير مي كند. 4.تولید مثل: هر ۳ تا۴ سال آماده تولید مثل شده در اردیبهشت و خرداد با دمایی ۱۴-۱۲ در بستر قلوه سنگی رودخانه ها تخم ریزی می کند. استفاده از غذاهای با کیفیت مخصوص ماهیان سیچلاید، انواع غذاهای منجمد مانند ماهی کیلکا و میگو جهت تقویت این ماهی قبل از تخمریزی توصیه می شود. برای ماهی های ماده 24 ساعت قبل از تخم گیری فقط در یک نوبت میزان هورمون تزریق می شود ولی برای ماهی های نر بهتر است مقدار محاسبه شده هورمون در دو نوبت و بفاصله 12 ساعت تزریق شود.

ماهی اسکات آکواریوم های صخره ای را ترجیح می دهد. کرم خونی منجمد با وجود دارا بودن منابع پروتئینی بالا به علت بیماری زا بودن (انگل زایی به دلیل استریل نامناسب انواع موجود این غذا در بازار) و همچنین ایجاد آلودگی داخل آکواریوم غذای مناسبی برای ماهی اسکار نیست. استفاده از یک فیلتر اینترنال ابری که علاوه بر جمع آوری ضایعات، جریان تندی هم ایجاد نکند، توصیه می گردد. در روزهای 5 الی 10 روز، لارو ها توسط والدین به حفره های ایجاد شده در بستر آکواریوم منتقل و در کنار هم جمع آوری می شوند.

این ماهی در طبیعت از ماهی های کوچک تر از خود، حشرات زنده و لارو حشرات تغذیه می کند. تخم های ماهی اسکار پس از دو الی سه روز هتچ شده و لارو ها از تخم خارج می شوند. پس از دو روز از قرار دادن ماهی ماده داخل تانک تکثیر و با مشاهده خارج شدن لوله تخمریزی، می توانید شیشه میان نر و ماده را خارج کنید تا ماهی ها با یکدیگر تماس پیدا کنند.

این عمل ممکن است ساعت ها به طول بیانجامد و بهتر است که در این زمان با نزدیک شدن به آکواریوم موجب استرس ماهی ها نشوید. البته در زمان قرار دادن ماهی به درون آکواریومی که تازه آب آن تعویض شده است، باید ماهی را به آرامی وارد آب نمایید تا ماهی شکه نشود. دمای آب ماهی را بیش از حد سرد و گرم نکنید. از دیگر تفاوت های بین جنس نر و ماده در ماهی اسکار می توان به شکل سر و فرم باله ها اشاره نمود. روش عملکرد خط تولید خوراک ماهی قزل آلا ما تا حدود با دستگاه های اکسترودر اختصاصی ما برای تولید غذای ماهی قزل آلا توسط پرورش دهنده است.

بدن ما نمیتواند این اسیدهای چرب را تولید کند و حدود 30 سالی میشود که محققان به خواص فوقالعادهی آنها در حفظ سلامت بدن پی بردهاند. طول آن معمولاً در در حدود ۲۵ سانتیمتر است . تابه یک تخته سنگ صاف یا به شیشه کف برسند ازماه پانزدهم به بعد چند تخته سنگ به ابعاد 35×35 سانتیمتر را در کف آکواریوم قرار بدهید.حرکات اسکارهایتان را زیر نظر بگیرید همانطور که در مبحثهای گذشته توضیح دادم.

اگر ما داخل آکواریوم پیش مولدین یک سنگ مرمر به عرض ۵ تا ۱۰ سانتیمتر و طول ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر به صورت عمودی و کمی شیب دار قرار دهیم مطمئن باشید که مولدین برای تخمریزی این محل را انتخاب میکنند، همانطور که توضیح خواهم داد بهترین مکان برای تخمریزی این ماهی بشمار میرود. لاروها هر چه بزرگتر می شوند باید مقدار غذا و محل نگهداری متناسب با آنها باشد و تمیزی آب لاروها و رقم بندی بچه های ماهی طلایی در هر 15 روز یک نوبت باید انجام شود.

خانواده سیچلاید در زمان جفتگیری بشدت قلمرو طلب میشوند وبا دهان به پاکسازی محل تخمریزی خود میپردازند. پاکسازی سطح توسط هردوماهی انجام میگیرد اما اسکارماده به نظافت وپاکسازی بیشتری میپردازد. تغذیه ماهی اسکار در آکواریوم باید با انواع غذاهای خشک و منجمد دارای منابع پروتئینی بالا انجام گیرد. به همین دلیل غذای اصلی این ماهی منابع پروتئینی بسیار بالایی دارد. اما در جنس ماده این لوله تنها چند روز قبل از تخمریزی پدیدار می شود و دارای نوک گرد است. امادرشهرهای که سختی آب بالاست وماهی انجل حتی قادر به تخمریزی نیست آب مخزن تخم وآب مخزن مولدها (یکروز قبل ازتخمریری)باید آب دستگاه تصفیه r.o باشد.

پس از تخمریزی اسکارها آب آکواریوم مولدها براثر وجود اسپرم درآب شیری رنگ وسطح آب کف آلود میشود. پس از چند روز لاروها به شنای آزاد میپردازند پس از شنای آزاد ببینید که چه زمانی زرده غذایی زیر شکمشان جذب بدنشان شده است. در روزهای اول، نیازی به غذا ندارند، زیرا از ذخیره کیسه زرده خود تغذیه می نمایند. پس از جذب کامل کیسه زرده تغذیه را با آرتمیای تازه هچ شده شروع کنید. پس از روز چهارم لاروهای به سنگ چسبیده مشغول تکان دادن دمهایشان هستند. در این دوران نوزادان بر روی سنگ صاف چسبیده و حرکت موثری نخواهند داشت.

همانگونه که پیشتر بیان شد هر اندازه هم که تلاش بی وقفه برای پرورش نوزادان به کار ببرید. با کلیک بر روی لینک هر بیماری می توانید در خصوص علائم و روش های درمان و پیشگیری اطلاعات بیشتری مشاهده بفرمایید. تعداد زیادی از بچه های والدین که برای نخستین بار تولید مثل می کند خواهد مرد بنابراین اگر از میان ۵۰۰ عدد تخم تنها توانستید ۲۵ بچه ماهی را تا اندازه مناسب برای فروش پرورش دهید.

بی شک از غذا دادن به آنها لذت میبرید وهر روز شاهد رشد چشمگیرشان خواهید بود. پس از این که شنای آزاد را شروع می کنند به شدت گرسنه هستند و بایستی به آنها غذای مناسب و کافی داده شود. حتی غذاهای پس مانده بقیه ماهیها را در کف از لابه لای ماسه ها می مکند و ذرات ریز غذا را می خورند. برای معرفی جفت نر و ماده به آکواریومی با حداقل حجم 120 لیتر، دارای بستری با شن ریز و همچنین یک تکه تخته سنگ صاف و مسطح ( محلی که تخمریزی بر روی آن انجام می شود ) نیاز خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید