سنگ توپاز + ۵ خاصیت فوق العاده

2. سپس فیروزه را اندازه کرده و به شکل دلخواه (اشکی، لوزی، گرد (عدسی) و بیضی) تراش می دهند. اندازه گیری سختی سنگ شاید دلهره آور به نظر برسد اما با ابزار ساده قابل انجام است. اولین مورد این است که برای اینکه عمل تامبل کردن اتفاق بیافتد، سنگ ها باید در اندازه های مختلف باشند. شایان ذکر است که نمونه های گردآوری شده در پی جوییهای مختلف در موزه و سامانه جامع علوم زمین نگهداری می شوند.

مهمترین نقش برجسته هخامنشیان ، نقش برجسته داریوش اول در بیستون است. مهم ترین نکته ای که در ماندگاری این سنگ تاثیر گذار است نحوه نصب آن است و پس از نصب، در صورت نگهداری صحیح سال ها بدون هیچ آسیبی قابل استفاده است. استفاده از پماد خردل یا پماد پودر دانه خردل این حساسیت را از بین می برد. 16- کریستال سنگ کوارتز به عنوان شفا دهنده شناخته شده و با افزایش انرژی فکر تاثیر گذاری مستقیم شخص را بر محیط و سایر افراد بالا می برد. کلیه حجاری های دوره ساسانی عبارتست از ۲۰ حجاری که در نقش رستم، نقش رجب (۲ کیلومتری شمال تخت جمشید) فیروز آباد، سر مشهد و شاپور واقع شده و علاوه بر این ها باید از یک حجاری در سلماس (شمال غربی دریاچه ارومیه) و حجاری طاق بستان در نزدیکی باختران نام برد که تمام این حجاری ها به جز طاق بستان در یک دوره هفتاد ساله (بین سالهای ۲۲۵ تا ۲۹۵ میلادی ) ساخته شده اند.

این گوهر اول از معادن کولور شهر گونتور در ایالت اندرا پرادش هندوستان به دست آمده است. بیشترین معادن و میزان تولید پلاتینوم در جهان در آفریقای جنوبی است. مقدار باطله هر معدن بهروش استخراج آن بستگي دارد و در صورتي که معادن بهصورت مکانيزه به بهرهبرداري برسند، ميزان ضايعات و باطلههاي حاصل خيلي کمتر خواهد بود. این هنر در دوره اشکانیان و سلوکیان نیز رایج بوده است. عکس بالا یک مورد از عکس سنگهای قیمتی میباشد که مربوط به سنگ یشم است.

این یافتهها نشان میدهد که اسدالله مجددی ماهانه چهار میلیون افغانی معادل ۵۹ هزار دالر به طالبان میدهد و قاری واصل از فرماندهان طالبان از بستگان اسدالله مجددی است و همچنان مردم محل شاهد ملاقاتهای این دوتن بودهاند. یاقوت گوید (این کشور مجاور دربند است در جبال قفقاز و لقب پادشاه آنجا کنداج است و میان این مملکت و جبال قفقاز قلعه و پلی است بزرگ و قلعه را باب اللان نامند و تا تفلیس چندین روزه راه است و عرب آن را اَلان گوید. این فرآیند پولیش بسیار شبیه به چیزی است که در نهر یا ساحل برای سنگ ها اتفاق می افتد ، با این تفاوت که سطح پولیش بسیار بالاتر است.

یشم برای ایشان از اهمیت والایی برخوردار بود و حتی آنرا بالاتر از طلا و گوهر می دانستند. از آنجایی که الماس از عنصر کربن تشکیل شده است، بسیاری از مردم معتقدند که باید از زغال سنگ تشکیل شده باشد. عدهای دیگر هم معتقدند هنگامی که ابراهیم خلیل الرحمان در جستوجوی سنگ برای کعبه بود، جبرئیل آن را آورده است. برخی از افراد بومی شهر سن پتریکو معتقدند که این سنگ ذهن شخص را باز کرده و امکان تفکر بدون هیچ محدودیتی را به فرد میدهد.

با این حال این رقم تعداد زیادی از سنگ هایی که در مجاری صفرا و کبد جمع می شوند را در نظر نمی گیرد، به این دلیل که این سنگ ها در کبد تولید می شوند و به سمت کیسه صفرا حرکت می کنند. اگر کیسه صفرا دیر به دیر و یا به طور ناکامل ترشحاتش را تخلیه کند. سنگهای صفراوی اشیایی شبیه به سنگ هستند که در مجاری کیسه صفرا یا مجاری صفراوی ایجاد میشوند (سیستم لولهای مانند در کبد). البته چون کیسه صفرا در این عمل برداشته نمیشود، ممکن است سنگ در کیسه صفرا باقی بماند مگر آن که این اندام با به کار بردن روشهای جراحی اشاره شده از بدن خارج شود.

بسته به علت جراحی، ممکن است یک یا چند مورد از این موارد رخ دهند. این دستگاه ها پر سروصدا بوده و ممکن است روزها ۲۴ ساعته کار بر روی گوهرها صورت گیرد تا فرآیند پولیش به کیفیت مطلوب برسد. این ساده ترین و کم هزینه ترین مرحله گوهرتراشی است. در اواخر قرن ۱۳ و در اوایل قرن ۱۴ میلادی، علاقه برای ایجاد گوهر هایی با سطح و در نتیجه ایجاد چرخش نور درون سنگ افزایش یافت و در زمان رنسانس این علاقه به گونه ای شدت گرفت که علم و هنر کنترل نور درون سنگ قیمتی به توسعه علم گوهرشناسی و طبیعتاً گوهرتراشی انجامید.

این نوع تراش مانند تراش Old Mine Cut رنگ واقعی سنگ را تا حدی پنهان می نماید و به دلیل چرخش نور، سنگ را روشن تر جلوه می دهد. حرکت سنگ روی سنباده، باید حرکت رفت و برگشتی و هم زمان چرخش به دور محور سنگ صورت گیرد تا ثبات و پایداری رنگ آن بیشتر شود. این شطرنج هم اکنون در موزه متروپولیتن نگهداری میشود. این سنگ به عنوان تقویت کننده دیگر توپازها شناخته میشود و به لحاظ بهبود حالات روحی از جمله روشن ساختن نیت افراد بسیار مثمر ثمر میباشد.

قبل از اقدام به تامبل کردن، به نکاتی باید توجه کنید. در مقالات قبل به تراش های ابتدایی جواهرات، Point Cut وTable Cut پرداخته بودیم، سپس تراش جواهر Old Single Cut رامعرفی کردیم که نوع کامل تری از گوهرتراشی محسوب می شود. البته، سنگ هایی که فقط برای پر کردن فضا استفاده می شوند، می توانند نرم تر از گوهرهایی باشند که شما می خواهید پولیش دهید. استفاده منظم از سنگ پا باعث جلوگیری از خشکی و تجمع پوست مرده می شود و در نهایت پوست شما نرم تر و صاف تر به نظر می رسد.

بعد از اتمام کار با یک فرچه و آب آن را تمیز کنید و در جای خشک و دور از رطوبت نگهداری کنید. تامبل کردن فرآیندی ساده است که طی آن، سنگ های تراش نخورده در استوانه ای گردان که حاوی ساینده هاست، قرار می گیرند. برای این منظور پوست آسیب دیده با آبی که این سنگ به مدت یک شب در آن قرار داده شده چند بار در طی روز شست و شو داده می شود. برای نشان دادن این منظور صحنه را قاب بندی کرده تا به چند بخش تقسیم شود و یا افرا را بالای سر یکدیگر قرار داده و یا اینکه زمینه را بصورت محدب در آورده است.

شما نمی توانید به سادگی چند قطعه بزرگ سنگ در استوانه تامبلر قرار دهید و انتظار داشته باشید که آنها به شکلی مطلوب بیرون بیایند. به دلیل آنکه چشم حساسیت کمتری نسبت به عدم تقارن در بیضی دارد معمولاً سطح زیرین کابوشن ها بیضی در نظر گرفته می شود. معمولاً برشدهی این نوع اوپال به صورت کابوشن است تا خاصیت رنگ بازی آن حفظ شود و قابل مشاهده باشد. به دلیل اینکه این نوع برش به اره الماس (diamond saw) نیاز ندارد، برای مدت زیادی جز استاندارهای برش الماس در اروپا محسوب می شد. و در صورت نیاز نقوش را با سوهان یا سنگ های ساینده صیقل می دادند.

دیدگاهتان را بنویسید