سنگ اوپال ؛ اطلاعاتی در مورد سنگ اوپال جواهر زیبا

نوع سنتز شده هیدروترمال: ناخالصی های مشخصه شامل اشکال پرمانند (Feathers) از مایعات دوفازی و بلورهای میخی شکل میکروسکپی و ساختارهای رشد شناور کشیده می باشند. در عصر حاضر چین، هنگ کنگ و تایوان از مراکز معتبر برش و تراش نفریت به اشکال مختلف هستند. این سنگ به دلیل زیبایی و قدرت معنوی در بین همه ادیان اصلی مقدس شمرده می شد رنگ سبز رنگی مقدس در فرهنگها و مذاهب مختلف نظیر اسلام بوده و حتی کلیسای کاتولیک نیز از آن به عنوان والاترین رنگ مذهبی یاد کرده است. این کلاه دارای زمرد های بزرگ و الماس های زیبایی می باشد که هم اکنون در موزه جواهرات ایران نگهداری می شود.

جنس غلاف و قبضه از طلا بوده و اطراف آن با الماس تزئین شده است. معادن زمرد هندوستان: کانی های میهمان در این منطقه در دو فاز مختلف رشد کرده و اکثرا به شکل کما(،) دیده می شوند و کمانی فوکسیت که نوعی میکای غنی از فلز کروم است همیشه در آن وجود دارد. بلورهای توپاز طبیعی شکلی کشیده دارند و شیارهایی به موازات طول آنها وجود دارد. به علت فشار زیاد هنگام تشکیل زمرد در زمین و شرایط سخت استخراج ممکن است زمرد طبیعی دارای شکستگی ها و ترکهای فراوانی باشد که بهمین دلیل از گذشته تا کنون جهت پوشاندن ترکها آن را در مایعی شبیه روغن مخصوصی قرار داده و زمرد را بهسازی می کنند.

به علت رنگ سبز زمرد این گوهرسنگ چاکاری چهارم یعنی قلب را تحت تاثیر قرار می دهد. بنظر من ایران مهد آثار مزین شده با این گوهرسنگ است. در دهه 75 میلادی، پلینی یکی از دانشمندان رومی در رابطه با این سنگ میگوید : بازی رنگها در سنگ اپال با شفافیت و غنی بودن رنگ نقاشان برابری میکند. در چند دهه گذشته، میزان گونه های باکیفیت در زیمبابوه، زامبیا و تانزانیا نیز افزایش یافته است. از سوی دیگر رنگ قرمز باید از درصد خوبی برخوردار باشد چراکه پایین بودن غلظت رنگ عاملی در جهت تغییر رنگ قرمز به رنگ صورتی میشود که قیمت یاقوت سرخ برمه با افزایش میزان سرخی بیشتر می شود.

👈🏻 در صورتی که بریل سبز دارای غلظت رنگی پایین یا به عبارتی سبز کم رنگ باشد به آن زمرد گفته نشده و آن را بریل سبز (green beryl) مینامند. گفته میشود که الماس برای تصفیه و پاک کردن اندیشه و ذهنیات بسیار سودمند است. به عنوان مثال نوع قرمز می تواند دارای رنگ قرمز، نارنجی یا قرمز مایل به بنفش باشد ولی مرغوب ترین و زیبا ترین رنگ، سرخ خالص همراه با مقدار کمی از رنگ بنفش می باشد که به آن دانه اناری سرخ گفته می شود. در تمامی این معادن از کانی های میهمان که قبل ار رشد بلورهای زمرد وجود داشته اند اثری نیست.

البته این امکان وجود دارد که افراد سودجو به جای توپاز از سنگ کوارتز استفاده نمایند. قیمتی برای آن تعیین نشده زیرا فقط یک قطعه بزرگ آن هم از نوع سبز اعلی کلمبیا تا کنون در جهان یافت شده است. یک طراحی زیبا به گونه ای باید باشد که رنگ و ظاهر سنگ به کار رفته در پله باید با سنگ های به کار رفته در نما، کف پوش و …

برای نمونه قیمت یاقوت سرخ تراش نخوره آفریقایی با رنگ مایل به صورتی و خلوص نسبتا خوب 4 دلار به ازای هر قیراط است. زمرد های پنج شیر افغانستان با اندازه بلور (بسیاری بیش از ۱۰۰ قیراط) و پاکی خوب پیدا شده که با زمردهای کلمبیا که هیچ مشابهی در ۴۰۰ سال گذشته نداشته اند، رقابت می کنند. و در مرحله بعد سنگ های مرمر هستند که همه فاکتور های خوب را غالبا به همراه دارند و قیمت بالایی نسبت به دیگر انواع سنگ دارند. جایگاه دوم در استخراج انواع سنگ سبز قیمتی متعلق به کشور زامبیا است و در نیمه دوم سال ۲۰۱۱ بیش از ۳۷۴۰ کیلوگرم زمرد از معدن های نقاط مختلف این کشور استخراج شده است.

نکته جالب درمورد این کریستال این است که در ابتدا این قطعه در واقع ۴۰٫۳ کیلوگرم همراه با سنگهای قیمتی دیگر بوده است. باید به این نکته توجه کرد که قیمت یاقوت قرمز معدنی زمانی که رنگ قرمز آن با رنگ بنفش و یا نارنجی و یا حتی قهوه ای همراه شود، کاهش می یابد. در حالی که چشمانش روی کارها می چرخید ، آخرین پرتوی آفتاب صخره ای را گرفت و می درخشد. الماس کولینان نهم کوچکترین و آخرین از سری سنگهای اصلی است که از راف کولینان مادر بدست می آید.

از Cullinan III نیز به عنوان آویز در گردنبند سلطنتی استفاده شده است ، جایی که بعضى ازاوقات جایگزین الماس لاهور 22.4 قیراط (4.48 گرم) می شود. تا کنون تنها فقط چند بلور پارایبا بالای 20 گرم یافت شده است. اولین بلور مصنوعی آن در سال 1848 میلادی توسط آ.و. امروزه جید سبز سیبری با آن رنگ سبز ستودنی اش که به ” اسفناج سبز ” معروف گشته است، از موقعیت ممتازی در بازار چین برخوردار است و برای قیاس به کار می رود. این سنگ باعث رهایی فرد از گذشته و لذت بردن او از تجربیات احساسی و هیجانی می شود.

اپال آبدار ژلی (Water Opal): این نوع دارای رنگهایی شامل بی رنگ، ارغوانی، شیری، آبی یا آبی سبز می باشد ولی برخلاف اُپال سفید دارای بازی رنگ خیلی ضعیف و کم ارزشتر از نظر قیمت می باشد. اوايل قرن بيستم، اپال پرطرفدارترين سنگ قيمتی در سراسر اروپا به شمار میآمد و جواهرات سلطنتی ملكه ويكتوريای انگليس به اپال مزين بودند او همچنين دستور ساخت يك قطعه جواهر مختص مراسم ازدواج برای دخترانش را داد كه مزين به اپال بود. ان سنگ نیز مانند جادئیت در ساخت مجسمه ها به کار می رود.

بقیه سنگهای برش خورده کوچک و قطعات مربوط به برادران آشر به عنوان هزینه ساخت آنها باقی مانده است. کولینان 2 دارای عیوب خیلی کم، خراش هایی روی فست Table و خورده تراش کوچکی روی کمربند آن است. در صورت کیفیت پایینتر معمولا آن را به صورت مهره تسبیح و گردنبند درمی آورند. با ماساژ دادن سنگ پای مرطوب بر روی پوست می توانید این جوش های آزاردهنده را از بین ببرید. اگر ترک پاشنه پا دارید و از پنهان کردن آن از همه خسته شده اید، پس ببینید!

برای بررسی اینکه آیا همه این قطعه سافیر خالص است اعضای شرکت ام جی ای داخل آن را با مته بصورت دقیق سوراخ کردند و بعد از تایید آن را خریداری نمودند. اورانیوم خنثی همچنین به عنوان مادهٔ محافظ در بعضی از حاملهای استفاده شده در ذخیرهسازی و انتقال مواد رادیواکتیو، مورد استفاده قرار میگیرد. این زمرد ها دارای ناخالصی کائولین (سفید) و یا آلبیت (مشکی رنگ) اند که با طرح ستاره شش پر یا مقطع شش ضلعی درون آن قرار گرفته است در واقع وجود این ۲ ناخالصی باعث ویژه و خاص شدن زمرد های تراپیچ شده است. انواع سنگ های توپاز در مناطق مختلف دنیا وجود دارند که به معرفی آن ها می پردازیم .

از انواع سنگ اوپال می توان به اوپال آتشین، اوپال مکزیکی، اوپل پرو و اوپال کنیاک اشاره کرد. هنگامی هم کهاین سنگ را بلند کرده از جای همیشگیاش، به جای دیگری منتقل میکنند، سنگ عظیم و چهارگوشه دیگری در جای آن ظهور میکند که روی آن هم چیزهای بسیاری به خط عبرانی و سریانی نوشته شدهاست. سنگ پا را در جای خشک قرار دهید تا در بین کاربردها مرطوب نشود. سنگهای برش مثلثی به همان اندازه سنگهای برش گرد درخشان تلقی میشوند و اغلب به عنوان جایگزینی برای خریدارانی که میخواهند الماسی با ظاهر مدرنتر داشته باشند مورد استفاده قرار میگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید