راهنمای کامل انتخاب ماهیان آکواریومی + نکات مهم در راه اندازی آکواریوم

دیو کوسه: همچنین میتوان به دیو کوسه اشاره کرد که با عنوان Goblin Shark نیز شناخته میشود و دارای دندانهای تیز، طول 3-4 متر، بینی بلند و برنده میباشند. اسکات یک ماهی آب شیرین است که در دو نوع اسکات آبی و اسکات قرمز وجود دارد. یکی از مشکلاتی که در مورد این ماهی وجود دارد این است که به دلیل پر خور بودن باید فیلتراسیون آکواریوم قوی باشد و هر چند وقت یکبار آب کف را سیفون کرد و حتی با تعویض کامل آب هم مشکلی ندارد و میتواند تا درجات بالای نیترات را تحمل کند .

میزان صید ماهی آزاد ۵۰ سال قبل بین ۴۱۰ تا ۶۲۰تن میرسید امروزه، اما میزان صید ثبت شده این گونه ارزشمند در سالهای اخیر حتی به یک تن هم نمیرسد چرا که به دلیل تخریب و آلودگی رودخانهها و برداشت بیش از اندازه و غیرمجاز شن و ماسه از بستر رودخانهها عملا زایشگاه ماهیان آزاد نابود شده است و با ادامه این روند این گونه بسیار بی نظیر با رها کردن تخمهای خود در جاهای نامناسب، فرصت زادآوری و بقای نسل را از دست میدهد. همانطور که قبلا ذکر گردید کلیه ماهی های موجود دنیا را به رده یا کلاس تقسیم می کنند که کلیه انواع ماهی آکواریومی تزئینی آبهای شیرین جزء رده ماهیهای استخوانی قرار دارند.

گریین اسکات از گونه های مختلف اسکات ها میباشد.این ماهی ها را در دسته ماهیان لب شور قرار میدهند و اینگونه از ماهی ها قادرند تا حدی شیرینی و شوری اب را تحمل کنند.این ماهی از سیلور اسکات گرانتر و با ارزش تر است.اسکات ها دارای تیغ هایی در بالای سرشان هستند که زیبایی خاصی به این ماهی میدهد و توجه دیگران را به خودشان جلب میکند ولی اسکات ها از این تیغ ها برای حفاظت از خود و ترساندن بقیه ماهی ها و زمانی که استرس بر انها وارد میشود استفاده میکنند.در نوک این تیغ ها ماده ای مانند یک سم ضعیف وجود دارد که وقتی به پوست یک ماهی یا انسان برخورد کند در سیستم بدن انسان و حیوان درد ضعیفی را ایجاد میکنند.دقت کنید که هرگز دستتان با نوک این تیغ ها برخورد نکند چون که تا چند دقیقه یا بیشتر دچار درد و بی حسی میشوید.گریین اسکات ها معمولا به دو دسته تقسیم میشوند گریین اسکات های سوپر یا پلنگی و گریین اسکات های معمولی.

بنابر این هنگامی که برای خرید این ماهی اقدام می کنید، از آب و شرایط آبی و یا زیستی که ماهی در آن نگهداری می گردد اطلاعات لازم را کسب نمایید، بهترین کار این است که از فروشنده شرایط فعلی آن ها را بپرسید تا در هنگام منقل کردن آن ها به آکواریوم خودتان شوکی به آن ها وارد نگردد، زیرا این ماهی از ماهیان آب نیم شور می باشد و احتمال این وجود دارد که مغازه دار از آبی با این کیفیت استفاده کرده باشد .بنابراین از فروشنده بخواهید تا شما را به خوبی راهنمایی کند. ماهی های اسکار بسیار باهوش هستند و قادرند که حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی که به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند و حتی از افراد تازه وارد دوری کنند!

از آنجایی که ماهی اسکات ماهی آب شور است، نیاز به شرایط نگهداری خاصی دارد. هرچند می توان اسکات های نوجوان و جوان را در محیط آب شیرین نیز نگهداری نمود اما توصیه شده است که برای هر ۱۰ لیتر آب ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری نمک بدون ید را به مخزن خود اضافه نمایید . با افزایش تراکم، میزان مصرف اکسیژن بالاتر رفته و در نتیجه در محیطی همچون آکواریوم که ظرفیت محدودی برای اکسیژن دارد، شاهد کمبود اکسیژن برای ماهیها خواهیم بود. در ادامه به معرفی یکی از زیباترین ماهی ها خواهیم پرداخت. اين ماهي به مول ماهي معروف است.بعضي از خرينندگان اين ماهي پس از خريد متوجه ميشوند كه سيلوراسكات یا گریین اسکات خود را پشت و رو كرده و حالت مرده به خود گرفته است و فكر ميكنند ماهي در حال مردن است.ولي خيالتان راحت باشد اين كارها جزو ادا و اطفار هاي اين ماهي است و ماهي به صورت تضميني سالم است.گریین اسکات کمی از سیلور اسکات موذی تر است و بیشتر ماهی ها را اذیت میکند این اذیت اغلب کم و گاهی زیاد است.شما میتوانید گریین اسکات و سیلور اسکات را با آروانا-پرت-انجل مونو-سیلور دالر-سیلور شارک-گورامی ها-پنگوسی-تگزاس-اسکار-گریین ترور-سوروم-و با بعضی از سیکلید های افریقایی مثل ماکرو نگهداری کرد.

بر اساس نظر بعضی کارشناسان این ماهی بعد از بلوغ بهتر است در آب شور نگهداری شود با این حال کم نیستند افردی که این ماهی را در آب شیرین نگهداری می کنند. توصیه ما این است که ماهی های قوی جثه مانند سورم ، پروت ، پنگوسی و نایف را در کنار این ماهی در آکواریوم نگهداری کنید. اگر فکر می کنید یکی از ماهی های شما به این انگل آلوده شده، باید کل ماهی ها را درمان کنید، زیرا Ich بسیار مسری است.

فضای مورد نیاز برای نگهداری این ماهی به ازای هر یک عدد ماهی حدود 80 لیتر است. اسکارهایی را که از بچگی نگهداری کنید میتوانید به هر چیزی عادتشان دهید ولی در کل میتوانید برای تغذیه از دل گاو، غذاهای خشک،ماهی زنده، میگو و اگر ناراحت کثیفی اب و زحمت تمیز سازی ان نیستید به انها ماهی کیلکا هم بدهید که این ماده غذایی سرشار از پروتئین و یک غذای ویژه محسوب میشود. یک مطالعه نشان داد که محدود کردن پتاسیم منجر به افزایش احتباس آب و فشار خون در افراد سالم با فشار خون طبیعی می شود. این بیماری انگلی می تواند هر نوع ماهی را مبتلا کند اما بیشتر ماهیان گرد و جوان در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

ماهی سالمون را می توان تا ۲ روز در یخچال نگه داری کرد. نگهداری آنها آسان است.فراهم کردن غذای آنها مشکل نیست و به دلیل همه چیز خواری می توان از هر نوع غذایی اعم از زنده،یخ زده،خشک و… همچنین اگر تصمیم به سرخکردن ماهی در روغن دارید، نکته مهم این است که برای جلوگیری از سرخشدن بیش از حد ماهیها، حتما باید کنار اجاق گاز بایستید. آن ها از قابلیت انطباق بسیار بالایی برخور می باشند و می توانند با اکثر شرایط آب سازگار گردند ، اما به شدت توصیه می کنیم که در آب سنگین از آن ها نگهداری شود، به این دلیل که آب سبک برای آن ها زیان آور خواهد بود.

به جای اینکه با روش مصنوعی تخمها و اسپرم گرفته شود. بهتر است این ماهی را از بچگی با گروهی از ماهیان هم جثه مورد نظر نگهداری کنید تا با هم عادت کنند. به طور کلی ماهیهای اسکار را میتوان با رعایت حد تعادل در تمام فاکتورهای مناسب برای پرورش آنها، تا مدت زیادی زنده نگه داشت. PH آب مناسب برای این ماهی حدود 7.5 تا 7.8 است. مصرف این ماهی به همراه لیموترش باعث جذب بهتر آهن موجود در این ماهی می شود.طبع ماهی سرد است بنابراین استفاده از آن در کنار ادویه جات گرم مانند زعفران و فلفل مناسب است.

پس از نیم ساعت، ماهی را از فر بیرون میاریم و روی ماهی زعفران و مقدار کمی روغن یا کره ی آب شده میریزیم و مجددا به مدت 10 دقیقه توی فر قرار میدهیم. ماهی قزل آلا جایگزینی عالی برای منابع پروتئینی مانند گوشت قرمز و مرغ است و این ماهی پروتئین فراوانی داشته ولی میزان چربی اشباع شده را کم می کند که منبع فوق العاده ای برای حفظ وزن و یا شاخص توده بدنی می باشد. البته افرادی که از تفاوت این دو ماهی اطلاعی ندارند، در خرید ماهی سالمون و قزل آلا دچار مشکل می شوند. آنها بیشتر در آبهای شور تخم ریزی میکنند اما در آب شیرین نیز در سنین ببالا تخم ریزی میکنند که البته به سختی و با حفظ شرایط سخت تخم ها به لارو تبدیل میشوند.این ماهی ها در آبهای نسبتا شور بیشترین رنگ آمیزی را در بدن خود دارند .

البته در شب عید نوروز نیز بسیاری از مردم ماهی را به این صورت طبخ می کنند و برای عید آماده می شوند. ماهی اسکار یکی از گونه های بارز خانواده سیچلایدها است که حداقل در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و اکواریومداری نیست که ماهی اسکار و انواع ان را نشناسد. ماهی اسکات یکی از ساکنان این نوع آب هاست که به آکواریوم های سرتاسر جهان راه پیدا کرده است. بعد از 10 دقیقه، آب تمبرهندی را به آن اضافه کرده. اسکار ها را میتوان همه چیز خوار در نظر گرفت چون هر چیزی را برای تست هم شده در دهان خود میچرخانند ولی به هر غذایی هم علاقه ندارند.

این ماهی بسیار به سطح کیفیت آب و به خصوص نیتریت حساس بوده و در صورت هرگونه اهمال در تنظیم فاکتورهای آب خواهند مرد. با توجه به نوع تغذیه، فیلتراسیون و تمیز کردن بستر آکواریوم بسیار مهم است. اسکارها به ابی شفاف و تمیز با اکسیژن بالا نیاز دارند، گاهی دیده میشود اسکارها در اب کثیف غذا نمیخورند بنابراین اب تمیز و شفاف برای انها حیاتی است. در شرایط نگهداری مناسب، طول این ماهی ها به 30 سانتیمتر نیز می رسد و تا 20 سال عمر می کنند. این ماهی ها ساکن مناطقی هستند که آب شیرین رودخانه ها با آب شور دریا طلاقی پیدا می کند.

این ماهیان به قدری زیبا هستند که چشم هر بینندهای را به خود مسحور میکنند. بعد از مدتی که جفت ما دیگر همانند قبل نتوانست تخمریزی کنند یا به عبارتی مولدین ما پیر و ضعیف شدن که معمولاً به نژاد و تغذیه و رسیدگی به ماهیان بستگی دارد باید این جفت را با یک جفت جوان تعویض کرد. زمانیکه انجلهایتان پشت سرهم به پاک کردن کاشی پرداختند و لوله های تناسلی شان مشخص شدنهایتا تا24 ساعت آینده تخمریزی میکنند دراین لحظه باشرایط موجودی که دارید میتوانید چند کار را انجام دهید. برای داشتن یک اکواریوم گروهی از اسکارها و سایر ماهیان هم گروه بهتر است همه را از بچگی کنار هم نگهداری کنید و اکواریوم را نیز به خوبی دکور بندی کنید تا اولا با هم بزرگ شده و به یکدیگر کاملا خو بگیرید و همچنین با وجود دکور و مخفی شدن از دید هم کمتر با یکدیگر حالت تهاجمی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید