در تکثیر بسیاری از گونه ها

چرخۀ زندگی. فصل تولیدمثل این ماهی بین سپتامبر و ژانویه است، هرچند گاهی در زمان های دیگر نیز تولیدمثل می کند. نام فرنگی ماهی آزاد سومون یا سامن و گاهی سالمون تلفظ میشود که مرغوبترین و عالیترین ماهی جهان است و جزو ماهیان مهاجر دریای خزر است. دریای خزر بزرگترین دریاچه محصور دنیا بشمار میرود و یکی از ارزشمندترین ذخایر ماهیهای گرانبها در دنیاست. محمد زاده گفت: صید بیرویه مولدان در سالهای متمادی و روند تخریب زیستگاه آن موجب کاهش شدید ذخایر اینگونه ارزشمند دریای خزر شده به طوریکه امروزه در زمره ماهیان تحت حمایت شیلات ایران قرار گرفته است.

زمان مهاجرت این ماهیها پائیز و زمستان است برخلاف برخی آزاد ماهیان، ماهی آزاد دریای خزر میتواند پس از تخمریزی در صورت مساعد بودن شرایط محیطی و فرار از دست صیادان غیرمجاز به دریا برگردد و دوران دیگر تخمریزی و مهاجرت را در سالهای آینده تجربه کند. یافت و ماهی ها پس از گذشت چند روز احتمالا تخم ریزی خواهند کرد. انواع مختلفی از ماهی سالمون در بازار یافت میشود که بسیاری از افراد در هنگام خرید ماهی سالمون، بیش از همه، فیله آن را خریداری میکنند. بسیاری از گونههای ماهی آزاد بالارونده (فراز رو) هستند، یعنی در آبهای شیرین تخمگذاری میکنند؛ بچه ماهیها به سوی آبهای شور دریا مهاجرت، و در آنجا رشد میکنند.

بعضی از ماهیهای آزاد صدها یا هزارها کیلومتر مهاجرت میکنند تا به محل تخمگذاری خود برسند. ماهیان غیرانتخابی کارگاه پرورش ماهی ممکن است قدرت تشخیص محل تولد خود را، به سبب برون آمیزی با ماهیانی که دارای منشأ در رودخانه های گوناگونی اند از دست دهند. از این رو خریدارانی که قصد تهیه عمده ماهی اوزون برون داشته برای تهیه آن به شرکت های تخصصی تولید کننده مراجعه کرده و بهترین ها را خریداری می کنند.

هر ساله شیلات با کمک نیروی انتظامی در این رودخانه مستقر و تمامی ماهیان آزاد را صید و در شرایط خاصی به مرکز تکثیر شهید باهنر کلاردشت منتقل و تعداد قابل توجهی لارو ماهی آزاد تولید و در رودخانههای مازندران رها سازی میکند. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری، ولی اله محمدزاده مدیر کل شیلات مازندران با بیان اینکه این اداره کل سالانه ۹۵ میلیون قطعه بچهماهی را تکثیر و در رودخانههای منتهی به دریای خزر رهاسازی میکند ،گفت: متأسفانه به دلیل آلودگی بیش از حد آب و یا کمآبی رودخانهها بسیاری از این بچهماهیان امکان ورود به دریا را پیدا نمیکنند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری، ماهی آزاد دریای خزر، یکی از انواع ماهیان نادر و کمیاب استخوانی و با اهمیت زیاد اکولوژیکی و شیلاتی در حوضهی جنوبی دریای خزر است که در معرض خطر انقراض قرار دارد. روش تشخیص ماهی سالمون و قزلآلا، بسیار ساده است؛ چراکه قزلآلا لکههای سیاه متعددی دارد که هم در بالا و هم در زیر خط جانبی ماهی واقع شدهاند. این ماهیها به تیرۀ آزاد ماهیان که ماهیهای قزلآلا و برخی ماهیهای شبیه آن را نیز در بر میگیرد، تعلق دارند.

غریزۀ مهاجرت اعضای تیرۀ ماهی آزاد به طرز چشمگیری اختصاصی است؛ هر نسل برای تخمگذاری دقیقاً به محلی باز میگردد که نسل قبل در آنجا تخمگذاری کرده است. اعضای تیرۀ ماهی آزاد گرچه معمولاً پیش از فصل تخمگذاری رنگی کدر دارند که از گونهای به گونۀ دیگر متفاوت است، هنگام تخمگذاری ته رنگ روشن مییابند. حتى گونههایی که از آب شیرین به آبهای شور مهاجرت نمیکنند، دقیقاً در محلی که نیاکانشان تخمگذاری کردهاند، این عمل را انجام میدهند. پیش از جفتگیری یکی از والدین لانهای برای تخمگذاری حفر میکند. در صورتی که برای تولید بچه اسکارها مصمم هستید.

ماهیهای آزاد معمولاً در جریانهای تند و شفاف آب که در کف آنها شن یا سنگ وجود دارد، تخم میگذارند. اسکارها جزو ماهیانی هستند که در کف و در تمامی حجم آب در حال شنا می باشند و در طبیعت در آبهای کم عمق همراه با جریان ملایم و کف ماسه ای و یا گلی یافت می شوند. تخم ها در کف آب رها می شوند و در زیر خاک دفن می گردند. در ادامه ی این حرکت ماده ها چندین تخم رها خواهند کرد که توسط نرها بارور می گردند.

بیشتر اعضای این تیره از ماهیهای خوراکی ارزشمند، و نیز برای ماهیگیری تفریحی مناسب هستند. ماهی آزاد دارای بدنی کشیده و دوکی شکل ودارای پوزه ای تیزمی باشد رنگ بدن در دوطرف بدن روشن است و قسمت پشتی بدن ماهی و قسمت فوقانی سر ماهی به رنگ تیره خاکستری است. علاوه بر این، ماهی سالمون خوشمزه و مورد علاقه اکثریت است. ماهیان آزاد دارای بدنی کشیده و دوکی شکل هستند و خالهای تیره نامنظم به شکل ضربدر بر روی قسمت فوقانی و اطراف بدن ماهی مشاهده میشود این ماهیان جزء گونههای سرد آبی میباشند و خاویاری درشت و نارنجی مایل به قرمز بلوری دارند حداکثر مسافت مهاجرت ماهی آزاد دریای خزر در حوضهی جنوبی این منبع آبی ۷۰ کیلومتراست.

فیلم هندی حقیقت پیروز است 2 این فیلم محصول سال 2021 هندوستان است که بازیگران مطرح و خوب این کشور نیز در آن ایفای نقش داشته اند. دراین بین بارها شاهد این قضیه بوده ام که دو انجل نر خواستار یک انجل ماده اند. این بدان معناست که هر ماهی نری با هر ماهی ماده سازگاری داشته باشد دست کم امکان دارد هر ماهی اسکار ماده ای با هر ماهی اسکار نر لزوما در زمانی که شما اراده کرده اید سازگار نباشد. به طور کلی ۲۱ تا ۲۴ آبشش( زائد های کمان برانشی ) آن روی اولین آبشش قرار دارد ، و زائده های پیلوری شکل آن ۴۷ تا ۵۷ عدد است .

در خط جانبی دارای ۱۷۰-۱۳۳ عدد فلس می باشد ،. برای بالا بردن شوری باید از نمک دریایی که در فروشگاه تجهیزات آکواریوم و یا ماهی های زینتی یافت می شود استفاده نمایید. ماهیهای آزاد در آبهای شیرین و شور در مناطق سردتر نیمکرۀ شمالی یافت میشوند. ماهی آزاد دریای خزر در اصل از نژاد قزل آلای لار است و شکل و شمایلی بسیار شبیه به آن، ولی گوشتی بسیار چربتر دارند و غذای آنها ماهیان دریایی کوچک است. اگر ماهی به شکل درست و مناسب پخته شود بسیار لذیذ و خوشمزه خواهد بود.

حضرت دانیال (ع) فرمودهاند دیدن ماهی کوچک در خواب تعبیری به غم و اندوه دارد. اما احتمال دارد بسیار نا امید و سرخورده شوید وقتی عاقبت هيج اتفاقی رخ نداد. این ماهی هم چنین منبع بسیار خوبی برای ویتامین هایی از قبیل A , E , C , D می باشد . مشخصات اصلی این ماهی همانند دیگر آزادماهیان می باشد ، لکه یا خالهای تیره نامنظم به شکل ضربدر بر روی قسمت فوقانی و اطراف بدن ماهی مشاهده می شود این ماهی دارای دهان انتهای بزرگ و دندان ها به سمت بالا رشد یافته است .

دیدگاهتان را بنویسید