تعریف پزشکی سنگ کیسه صفرا – سنگ های صفراوی

در خصوص سایر رشتههای در حال فراموشی اطلاع کافی ندارم اما تصمیماتی که طی یکی دوسال اخیر در خصوص رشته گره چینی انجام شده است تا حدودی نوید دهنده تلاشهایی است که برای جلوگیری از نابودی این رشته انجام میشود. تبلیغات نسبتاً مناسبی که در سطح استان به منظور علاقه مندی جوانان به این رشته صورت گرفته زمینه آموزش تعداد قابل توجهی از آنها در رشته گره چینی به شیوه استاد شاگردی شده است که میتوان گفت هنرمندان نسل گذشته از این رویکرد بسیار راضی به نظر میرسند. از جمله آثاری که از این دوره در مازندران بهجای مانده، میتوان به در ورودی امامزاده جعفر در دهکده انگرود کوهستان نور اشاره کرد.این در به شیوه نجاری گره چینی لقطدار و براساس نقش هندسی شش و طبل(که ستارههایی شش پرده در میان دارد)ساخته شده و روی لقطها(قطعات چوبی هندسیشکل پرکننده بین قطعات اصلی)از جمله لقطهای ستارهشکل، منبتی نسبتا ساده اجرا شده که حالتی شعاعی دارد (تصویر 3).عناصر آن را چنگهای اسلیمی ساده تشکیل میدهد، ولی روی حاشیههای آن از گلهای هشتپره مشابه شمسه ایرانی استفاده کردهاند.این موضوع نشان میدهد که منبتکاری مازندران در این دوره کمی پرکارتر از ناحیه کاشان است.

بازه قیمتی در آبان ماه ۱۴۰۰ را میتوان بین متری 170 هزار تومان تا یک میلیون دویست هزار تومان یافت. تمامی این دلایل کافی است تا کسانی که در بخش ساخت و ساز و یا حتی مرمت بناهای قدیمی فعالیت میکنند، به هنر گره چینی و زیباییهای آن بیاندیشند. چه اقدامی در خصوص پیوند عمیق تر این هنر با اماکنی چون امامزادهها در دست اجرا دارید؟ غیر از اینکه در مکان هایی چون امامزادهها و سایر اماکن مذهبی هنرهای سنتی چون گره چینی همچنان کاربرد دارند و هنرمندان حاضر بخشی از فعالیتهای خود را به شکل سفارش پذیری از این مکانها دنبال میکنند.

از حدود نیم قرن تا به امروز این رشته دوران نسخ و از بین رفتن خود را طی میکند در این مدت نیز اگر رونقی می خواست در بازار خارجی این تولیدات به وجود بیاید به واسطه نبود حضور پر رنگ آن در سطح استان تقریباً غیر ممکن شد. در غیر این صورت، تراش منحصر به فرد تری مثل تراش پرتغالی یا تراش قلب را در نظر بگیرید. بسیاری از مسائلی که امروز پیش روی صنایعدستی کشور است به نبود آشنایی کافی مردم از این بخش مربوط میشود، موضوعی که بخش مهمی از آن به عدم استفاده از امکانات موجود برای بخش صنایعدستی منحصر میشود.

اما باید باور داشت که حفظ این رشتهها در گرو حفظ هنرمندان آنها که گاه به یک یا دو نفر در این رشتهها منحصر میشوند، است، پس در گام اول باید آنها را حفظ کرد. ساخت گره چینی بر ای عرضه در بازار فروش در صورتی معنا دارد که جایی برای عرضه آن وجود داشته باشد که متأسفانه به دلیل آشنایی کم مردم با این رشتهها و نبود کاربرد مناسب در زندگی روزمره بازاری به معنای سایر تولیدات صنایعدستی برای آن وجود ندارد. تعداد این رشتهها در سالهای اخیر به دلایل مختلفی در حال افزایش است و این در حالی است که معاون هنرهای سنتی و صنایعدستی کشور در اواخر سال 87 اعلام کرد: در سال 88 رشته منسوخ شده صنایعدستی نداریم…

موارد استفاده این سنگ در نماهای روکار داخلی و بیرونی (سنگ تراورتن نما) و همچنین برای سنگ فرش کردن قابل استفاده است.سنگ تراورتن اصفهان یکی از بهترین سنگهای میباشد.استان اصفهان با دارا بودن بیش از 2000 هزار سنگبری و معادن متعدد یکی از قطبهای سنگ ساختمانی در ایران میباشد. در ساخت این پنجره های چوبی از میخ استفاده نمیشود و اگر هم استفاده شده میخها چوبی بوده است، برای محکم کردن ارسی ها که تکههایی چوب آن را تشکیل دادهاند چفت و بست یا همان زبانه نر و مادگی (کام و زبانه – نیم و نیم ) استفاده میشد و با اینکه هیچ وسیله وصل کننده دیگری مانند چسب هم به قطعات گرهها زده نمیشد اما بسیار محکم ساخته میشدند.و تا زمان های طولانی (پنجاه سال ) کیفیت خود را از دست نمیدادند.

این به معنای آرام کردن دلهره است و انرژی زیادی را نیز در بر می گیرد. گره دارای خاصیت تکثیر در درون خود است ،یعنی می توان طرحی از گره کند را رسم کرد و سپس این گره را مجددا کند کرد و این عمل را به همین نحو ادامه داد (گره در گره ،شاه گره). گره چینی یکی از اصول اربعه معماری سنتی است و به نظر میرسد در طی این سالها هیچ گونه مطالعه جامعی در خصوص این رشته هنری به عمل نیامده که لطمات زیادی را به تاریخ گره چینی وارد کرده است.

متاسفانه تصاویر این مقاله به دستمان نرسید شاید بتوان با سرچ در اینترنت تصاویر این اماکن را بدست آورد . در اتاق های تابستان نشین ارسی ها که بالای درب اتاق ها نصب میشد نقش بادخور را ایفا میکرد. در گذشته از این سبک کار معمولاً در ساخت درهای اماکن مقدسه، مقابر، منابر، از مشبک در پنجرههای منازل و کاخها، نردهها استفاده میشده، از دوران صفویه به بعد تعبیه شیشههای رنگی در چوبهای مشبک رایج شده و اصطلاحاً به ارسی مشهور شد. شهری است مشهور که از بناهای سلاطین قدیم عجم بوده و سالها لهراسب و گشتاسب در آنجا زیستند و در آنجا آتشکده ساخته بودهاند.

تمامی حمایتها در این سالها معطوف به شرکت صنعتگران در نمایشگاههای صنایعدستی شده است و این به تنهایی نمیتواند گرهای از مشکلات ما باز کند. آیا در شیوه حمایت از هنرمندان و صنعتگران نسبت به گذشته تغییری مشاهده میشود؟ قدمت رشته گره چینی و فعالیت هنرمندان همدانی در این رشته به چند سال پیش مربوط میشود؟ این در حالی است که ساخت منبرهای مساجد و اماکن مذهبی نیز توفیق دیگری بوده است که نصیب من شده است و به نظر میرسد من با ساخت 91 منبر رکوردار ساخت منبرهای چوبی با بهرهمندی از هنر اصیل گره چینی در جهان باشم.

این موضوع سبب شده است که من نیز بخش مهمی از فعالیتهای خود را در این چند سال معطوف به انجام کارهای مذهبی کنم و بر همین اساس موفق به ساخت محرابهای مختلفی برای مساجد استان شدم که در جای خود افتخار بزرگی برای من محسوب میشود. در اصول نجاری و کار گره چینی ما تا به امروز کار دو طرفه است با بهره گیری از گره “ده تند” نداشته است که خوشبختانه من موفق به انجام آن شدم. این رشته به گفته معدود استادان به جای مانده، شناسنامه استان همدان است اما با این حال به مرور زمان به دست فراموشی سپرده شده و در آستانه منسوخ شدن است و متأسفانه امروز از آن به عنوان یکی از رشتههای در حال منسوخ استان یاد میشود.

کسانی که دچار عفونت های مزمن مجاری ادرار (Urinary tract infection, UTI) و مثانه عصبی هستند با احتمال بیشتری به این بیماری دچار میشوند. اگر فرد سبک زندگی خود را تغییر ندهد یعنی ورزش مداوم نداشته باشد و از غذاهای چرب و غذاهایی که در آنها نگهدارنده وجود دارد استفاده کند، احتمال تشکیل مجدد سنگ وجود دارد ولی در صورت اصلاح سبک زندگی فرد دچار سنگ مجدد نمی شود. اگر رینگ انگشتر با فلزاتی مانند: طلا، پلاتین و پالادیوم ساخته شده باشد، قیمت بسیار بالاتری دارد. شاید اگر به جای فلز از چوب استفاده میشد ضمن اینکه از منسوخ شدن یک هنر اصیل همدانی جلوگیری میکردیم، بقاع متبرکه استان از وضعیت منحصربه فردی برخوردار میشد.

کبد موادی را می سازد که توسط آنها کلسترول به همراه صفرا خارج می شود.حال اگر مقدار زیادی کلسترول در صفرا وجود داشته باشد و یا کبد قادر به ساخت مواد لازم جهت حمل کلسترول نباشد ، اندازه کلسترول زیاد شده و در نتیجه سنگهای صفراوی از نوع کلسترولی به وجود می آید. در گره شل از راس هر پنج ضلعی با زاویه ی 18 درجه نسبت به ضلع پنج ضلعی رسم می کنیم. گره کند دارای آلتی به شکل پنج ضلعی منتظم است.

طرح و نقش ( نقوش هندسی – گره و . جهت سفارش گره چینی و طرح های سنتی با مدیر سایت تماس بگیرید . و دومین مطلب این که با تکرار طرح گره در کنار آلات گره، یکدیگر را کامل کنند و توانایی ایجاد زمینه ی گسترده تری را داشته باشند. معمولا این جراحی یک روش کم تهاجمی است که با ایجاد چند برش کوچک روی شکم انجام میشود. ESWL یکی از متداول ترین روش های درمان سنگ های کلیه و سنگ حالب است که یکی از کم عارضه ترین آنها در این زمینه است که هم در اطفال و هم در بزرگسالان قابل استفاده می باشد.

در ادامه به معرفی ۱۰ روش برای تشخیص الماس اصلی از بدلی میپردازیم. با این تفکر معرفی رشته گره چینی از رشتههای در حال منسوخ استان همدان و تنها هنرمند فعال گره چینی ساز فعال در شهر همدان را موضوع این گفتگو قرار دادیم. با توجه به تأثیر رسانهها در اقشار و گروههای مختلف جامعه انتظار میرود پرداختن به موضوع صنایعدستی به ویژه معرفی رشتههای در حال فراموشی در نقاط مختلف کشور بیش از گذشته در دستور کار قرار گیرد. در حال حاضر نیز کارهای بسیار خوب گره چینی توسط همدانیها و همشهریانی که در کشورهای مختلف اقامت دارند سفارش داده می شود و به این واسطه تا حدی امکان عرضه گره چینی همدان در بعضی کشورها فراهم شده است.

اما به حق باید بگویم در ارتباط بیش و کمی که با گردشگران کشورهای مختلف به دلیل سفر به استان همدان فراهم میشود، آنها از این همه شکوه و زیبایی و به هنری که هندسه ایرانی را به کمال رسانده است به وجد میآیند. همچنین ممکن است این بو بهخاطر غلیظ بودن بیشازحد ادرار نیز باشد. سنگ صفرا در زنان، افراد مسن و نژاد مکزیکی- آمریکایی نیز بیش از سایرین مشاهده می شود. از نظر احساسی نیز فرد را جهت ترغیب خویشتن – پذیری و حب نفس آماده می کند.

به طور حتم در فعالیت چهل ساله خود در ساخت گره چینی موفقیتهایی را به دست آوردهاید، از موفقیتهای خود بگویید؟ با این که من یک متخصص پزشکی نیستم و هیچ صلاحیت لازمی برای ارائه مشاوره پزشکی ندارم، می خواهم چیزی را که به طور موثر درد و دیگر علائم سنگ کیسه صفرا را تسکین داده است به اشتراک بگذارم. به طور کلی باید بدانید که همهی توپازهای آبی در اصل به رنگ شیری هستند که با قرار گرفتن در معرض اشعههای گاما یا الکترون به آبی تغییر رنگ میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید