انوع ماهی های آکواریومی شامل گیاه خوار و گوشتخوار – جوان ایرانی

ماهی آنجل دارای چندین گونه مختلف است که برخی از پرطرفدارترین این گونهها عبارتاند از: آنجل آلبینو، آنجل زبرا، آنجل پلاتینیوم، آنجل طلایی، آنجل نقرهای، آنجل سیاه و سفید، آنجل مرمری، آنجل کوی، آنجل دودی، آنجل شکلاتی، آنجل صورتی و … این گونه ماهی در دسته بندی ماهی های آب نیمه شور و یا شور قرار می گیرد، اما باید خاطر نشان کرد که به علت نوع زندگی این ماهی در اقیانوس ها و مسافرت در طول رودخانه ها قادر است که به راحتی در آب شیرین نیز نگهداری گردد.

بیش از 1300 گونه سیچلاید وجود دارد که بیشتر آنها در دریاچه مالاوی در آفریقا زندگی میکنند. با مشاهده تخمها و با ساکت و آرام شدن ماهیها باید با حوصله آنها را از آنجا خارج کنید و با حوصله و آرامش کارهای لازم را در کمال خونسردی و با دقت تمام انجام دهید. برای توضیح بیش تر باید گفت که دستگاه های اکسترودر پرورش ماهی MPT به صورت یک ماشین مستقل طراحی شده اند به طوری که پرورش دهنده قادر باشد با حداقل هزینه بالاترین غذای ماهی قزل آلا را تنها با یک ماشین برای استخر خود تولید کند. اگرچه آنها علاوه بر جلبک به غذا نیز نیاز دارند، اما میتوانند در تمیز کردن شیشه و تزئینات آکواریوم مفید باشند.

لاروها هر چه بزرگتر می شوند باید مقدار غذا و محل نگهداری متناسب با آنها باشد و تمیزی آب لاروها و رقم بندی بچه های ماهی طلایی در هر 15 روز یک نوبت باید انجام شود. روش عملکرد خط تولید خوراک ماهی قزل آلا ما تا حدود با دستگاه های اکسترودر اختصاصی ما برای تولید غذای ماهی قزل آلا توسط پرورش دهنده است. خط تولید خوراک ماهی قزل آلا MPT شامل چندین دستگاه مختلف است که هر یک وظیفه ی بخصوصی را به عهده دارند. نکته قابل توجه این است که قبل از رها کردن ماهیها در آکواریوم میبایست حبابهای به وجود آمده روی شیشهها را با تور دستی از بین برد، چرا که این کار از ایجاد عارضه حباب گازی در ماهیها (به خصوص ماهیهای کوچکتر) بر اثر خوردن حبابهای ایجاد شده روی شیشهها جلوگیری خواهد کرد.

با این حال، مانند هر چیز دیگری در زندگی، مهم است که اطمینان حاصل کنید که قبل از راه رفتن، سعی نکنید بدوید. ماده ها و نرهای دیگر یکی بعد از دیگری به جمع آنها می پیوندند و طولی نمی کشد که تمام ماهیها تعقیب و گریز را شروع می کنند و تخمها بصورت انبوه پاشیده می شوند و به آرامی به کف و دیواره ها می چسبند. آنها که بزرگ و درشت تر شده اند ( به آنها شاه تخم یا شاه ماهی می گویند) در صورتیکه مخلوط با بقیه باشند و رقم بندی نشوند شروع به خوردن کوچکترها و ریزها خواهند کرد و همین رویه ادامه پیدا می کند تا اینکه حداکثر 100 عدد خیلی بزرگترها باقی خواهند ماند و معمولاً سه ماه که بگذرد دیگر اندازه ها بزرگ شده و همدیگر را کاری نخواهند داشت.

هر ماهی ماده که اعلام آمادگی کند با دو عدد ماهی نر و گاهی هم بیشتر عمل تخمریزی را شروع می کنند. اگر برای اولین بار است که قصد نگهداری از آکواریوم را دارید، در این مطلب می توانید با انواع ماهی های آکواریومی آشنا شوید. مسئولان نگهداری از این ماهی حدس میزنند جانور ماده است، ولی تشخیص جنسیتش بدون خونگیری از آن دشوار است. بهتر است برای نگهداری حداقل 3 عدد از آنها را با هم نگهدارید.

حالا با ملایمت تخمها را با اسپرمها مخلوط می کنیم که بهتر است از یک پر استفاده شود تا تخمها صدمه نبینند. از اینجا به بعد را بصورت طبیعی ماهیها در کنار یکدیگر قرار می گیرند و بصورت طبیعی با تعقیب و گریز همدیگر و با فشارهایی که ماهیهای نر از دو طرف به پهلوی ماهی ماده وارد می آورند باعث می شوند ماهی ماده تخمهایش را رها سازد و همزمان نرها هم بصورت طبیعی و با میل خودشان اسپرمها را رها می سازند و در چندین نوبت تعقیب و گریز هر نوبت تعداد زیادی تخم رها می شود. داخل آکواریم یا حوضچه را با انبوه گیاهان طبیعی و مصنوعی کف و بالا را بطور کامل پوشش می دهند.

در روش مصنوعی طریقه تخمگیری کاملاً بصورت مصنوعی انجام می شود. بدلیل حساسیت و دقت لازم در موقع انجام و تشخیص باروری تخمها و اسپرم به تنهایی عملیات را انجام ندهید. ، برای رنگآمیزی به آکواریوم خود، میتوانید گونههایی از ماهی آکواریومی رنگارنگ را پیدا کنید که در لیست زیر به معرفی آنها میپردازیم. ویژگی بارز آنها این است که مبارزان عالی هستند. برای این کار، سیرها، آب 2 عدد لیموترش تازه، گلپر، فلفل سیاه و نمک را داخل مخلوط کن ریخته و خوب مخلوط کنید.

فلفل قرمز راسبورا: چیلی راسبورا، که گاهی اوقات راسبورا پشه نامیده میشود، ماهی کوچک استوایی باله پرتویی است که بومی بورنئو است. رازبورای دلقک: این ماهی که با عنوان Harlequin Rasbora نیز شناخته میشود، یک ماهی کوچک است که تماشای آن بسیار سرگرم کننده میباشد. خاصیت این ماهی این است که با خوردن مواد غذایی که از قسمت بالا به سمت پایین می ریزد، مخزن را تمیز نگه می دارند. این ماهی با اشاره به شخصیت متوشالح، متوشلاح نامگذاری شده است. می توان ماهیها ی مولد را داخل قفس توری قرار داد و یا با انبوه گیاهان طبیعی یا مصنوعی آکواریم را پوشانید که تخمها در لابلای گیاهان استتار شوند و یا از چشمه های تور عبور کنند.

بهتر است چند شاخه گیاه طبیعی یا مصنوعی داخل قفس قرار بگیرد تا برای ماهیها محیط طبیعی تر جلوه کند و به امنیت و آرامش ماهیها بیشتر کمک کند. ترکیب گونههای موجود در مخزن باید از لحاظ نیازهایشان به شرایط مختلف فیزیکی و شیمیایی یکسان باشد. این مسئله نشانگر یک مشکل زیست محیطی است و در صورت بروز این علائم شرایط آب آکواریوم را بررسی کنید و 30 تا 50 درصد تغییر دهید. در صورت بروزعلائم این بیماری باید شیمی آب خود را بررسی کنید و 25 درصد تغییر آن را تغییر دهید.

سنگ و چوبهای در آب مانده می تواند به آب آکواریوم اضافه گردد. ابتدا ماهیهای مولد باید وزن شوند و به ازای وزن هر ماهیها مقدار هورمون هیپوفیز یا هورمون HCG طبق دستور بصورت محلول درآید و با سرنگ مقدار لازم به هر ماهی تزریق شود. در استخرهای پرورش ماهی قرمز ابتدا کف استخر را با انواع جاروهای کوهی و یا خارهای کوهی بصورت بسته بندی درست می کنند و در سرتاسر کف استخر چیده می شود و برای هر استخر 10 عدد ماهی ماده و 14 عدد ماهی نر قرار می دهند و معمولاً در اوایل بهار اینکار انجام می شود و در طی سال فقط روزانه مقداری نان خشک روی سطح آب می اندازند تا ماهیها را به سطح آب بیاورد و نور آفتاب آنها را قرمز کند و در پایان سال اوایل اسفند تمام استخر را خالی می کنند، ماهیهای تولید شده را بفروش می رسانند و تعداد ماهی مادر را دوباره به استخر رها می کنند و مجدداً برای سال بعد بهمین روش کار را ادامه می دهند که در این روش نتیجه تکثیر و پرورش در پایین ترین حد ممکن خواهد بود.

برای تهیه ماهی شکم پر ابتدا داخل شکم ماهی ها را خالی و تمیز میکنیم و کامل با دقت میشوریم ودر آبکش یا صافی میگزاریم و با دستمال آن را خشک میکنیم. بعد از آن چون تخمها چسبندگی دارند و تا زمانیکه با آب نمک شستشو می دهیم این خاصیت چسبندگی کم است. این ماهی محبوب آکواریومی آب شیرین که اصالتاً از آسیا است، کوچک (تا حدود 4 سانتی متر) طول دارد. ماهی قزل آلا یکی از محبوبترن و خوش طعمترین ماهیها است که کالری کمی دارد ارزش غذایی ماهی قزل آلا بسیار بالاست.گوشت لذیذ این ماهی بسیار خوش طعم است و میتوان آن را به مدلهای مختلف پخت.

0 دیدگاه دربارهٔ «انوع ماهی های آکواریومی شامل گیاه خوار و گوشتخوار – جوان ایرانی;

دیدگاهتان را بنویسید