انواع سنگ های قیمتی و خواص آنها را بشناسید

۹- با فعالیتهای فیزیکی مستمر و پرهیز غذایی میتوان از چاقی و بالا رفتن چربی خون جلوگیری کرد، همچنین باید از مصرف داروهایی که ممکن است کمک به تشکیل سنگ میکند خودداری کرد. شما ممکن است نیاز به لوله (استنت) داشته باشید که بتواند انسداد را دور بزند و ادرار مسدود شده را تخلیه کند. سنگهای صفراوی معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمیکنن، اما اگر سنگ کیسه صفرا، یکی از مجاری صفراوی را مسدود کند، میتواند باعث درد ناگهانی و شدید شکم شود که به کولیک صفراوی معروف است. یک فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه کولیک صفراوی نخستین علامت ابتلا به سنگ کیسه صفرا است و در این حالت وقتی فرد غذای چرب مصرف میکند، احساس درد شدید کبد به سراغ او میآید که ممکن است باعث شود پشت و قلب او و شانه راستش تیر بکشد، گفت: با این حال 40 درصد موارد ابتلا به سنگ کیسه صفرا بدون علامت هستند.

متأسفانه برخی مواد غذایی حملات کیسه صفرا را تحریک کرده و موجب درد شدید، حالت تهوع، استفراغ، کرامپهای شکم و بی اشتهایی میشوند. اما باید بدانید معمولا تا زمانی که سنگ کلیه منجر به عفونت نشده است، علائمی مانند تب و لرز و حالت تهوع ایجاد نمیکند. در صورتي كه سنگ شكني سخت باشد يا احتمال باقي ماندن سنگ وجود داشته باشد همزمان لوله اي از جنس پلي اتيلن به نام دبل جي double J درون حالب مي گذارند و تا سه ماه بعد آن را خارج مي كنند. علاوه بر این توصیه میشود که در طول روز چند وعدهی غذای سبک میل کنید، چون به این ترتیب از تشکیل سنگهای بیشتر پیشگیری میشود.

نوشیدن این چای به طور منظم به تسکین درد کیسه صفرا کمک میکند، زیرا چای حاوی منتول است و این ترکیب علاوه بر سایر مزایایی که ایجاد میکند، در تسکین درد کیسه صفرا و بهبود سلامت آن نقش دارد، یکی از ترکیبات آرام بخش و تسکین دهنده درد بوده و با طبیعت آن سازگار است. سنگهای کیسه صفرایی که علامتی از خود نشان نمیدهند و موقع سی تی اسکن برای سایر بیماریها کشف میشوند عموماً نیازی به درمان ندارند، برای سایر سنگها درمانها مثل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا (کوله سیستکتومی) پزشک تان از این جراحی برای برداشت کل کیسه صفرا استفاده میکند چراکه سنگ کیسه صفرا معمولاً بازگشت کننده است.

کوله سیستکتومی به معنی برداشتن کیسه صفرا از طریق جراحی است. بعضی از داروهای نیز ممکن است به حل شدن کیسه صفرا کمک کنند، البته برای تأثیر این داروها زمان زیادی از چند ماه تا دو سال وقت لازم است و معمولاً زمانی انجام میشود که فرد شرایط جراحی نداشته باشد، همچنین بسته به نظر پزشک از لاپاروسکوپی هم برای حل کردن و برداشتن سنگها استفاده میشود. در سال 85 ساخته شد اما نتوانست مجوز ارشاد را بگیرد. ۸- با مصرف غذاهای کم چرب و محدود کردن مصرف گوشت، لبنیات پرچرب و روغن میتوان از برگشت سنگهای صفراوی جلوگیری کرد، با خواندن برچسب روی مواد غذایی میتوان از کم چرب بودن آن مطمئن شد.

سنگهای اسید اوریک اغلب در افرادی که بهدلیل اسهال مزمن یا سوءجذب، بیشتر از حد طبیعی مایعات دفع میکنند، کسانی که رژیم غذایی با پروتئین بالا دارند و کسانی که به دیابت یا سندرم متابولیک مبتلا هستند ایجاد میشوند. اگر فرد به یک بیماری مبتلا باشد که در پی آن گردش صفراوی به هم بخورد در نتیجه صفرا دیگر جذب نشود و غلظت اسیدهای صفراوی کاهش یابد، فرد در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا قرار میگیرد. از خوردن یا نوشیدن هر چیزی که باعث کم آبی شما شود، مانند الکل خودداری کنید.

بسیاری از کارشناسان می گویند که رژیم کم چرب و مصرف زیاد میوه ها و سبزیجات، از جمله مقدار زیادی از فیبر، می تواند به حافظت از مردم در مقابل ایجاد سنگ های صفراوی کمک کند. غذاهای سالم مانند سبزیجات، آجیل و غلات کامل را در رژیم غذایی خود بگنجانید، دنبال کردن یک رژیم غذایی فاقد مواد غذایی عامل افزایش کلسترول مانند گوشت و برخی از محصولات لبنی و سرشار از غذاهایی که برای خانمها مفید است مانند فیبر و ترانس چربیها، میتوانند درد کیسه صفرا را تسکین دهند. شیوه تراش سنگ الماس یا برلیان اول از همه به شکل اولیه و تراش نخورده، گنجایش سنگ و حذف عیوب آن بستگی دارد.

وی ادامه داد: سیکل ریختن صفرا داخل روده و جذب دوبارهاش در انتهای آن و برگشتش به کبد دائما در طول روز تکرار میشود. می توان سنگ مرمریت را توسط ماستیک ها و رزین های مخصوص آن فرآوری نمود که تا حد زیادی قابلیتها و طول عمر آن را نیز افزایش می دهد. با هدف از دست دادن 1 یا 2 پوند (حدود 0.5 تا 1 کیلوگرم) در هفته.به آرامی وزن خود را کم کنید. کاهش وزن آرام: اگر لازم است وزن کم کنید، آرام این کار را انجام دهید، کم کردن نیم تا یک کیلوگرم در هفته میزان مناسبی میباشد.

اگر بعد از 6 هفته هنوز علائم شما ادامه دارد و سنگ شما دفع نشده است، ممکن است پزشک شما را بطور هفتگی تحت نظر بگیرد. مراجعه به پزشک عمومی: پزشک معالج در مورد علائم به تفصیل سوال میکند و ممکن است آزمایش «علامت مورفی» را انجام دهد تا در تعیین التهاب کیسه صفرا کمک کند. توصیه میکنیم که روزانه بین ۲۵ تا ۳۵ گرم فیبر مصرف کنید. این سنگ بسیار بادوام است ، و گرچه مراقبت از آن از برخی از سنگهای طبیعی آسانتر است ، اما بسیار سنگین است و متخلخل بودن آن مستلزم آن است که سطح به طور مرتب آب بندی شود.

از دست دادن ناگهانی وزن ممکن است منجر به شکل گرفتن سنگ های اسید اوریک شود. وقتی سنگی در کیسه صفرا وجود داشته باشد ممکن است بیمار علامت دار و یا بی علامت بماند اگر سنگ به طرف خارج کیسه صفرا حرکت کند ممکن است باعث درد یا عفونت شود. اما در هر حال باید در مصرف روغن و چربیها دقت کرد، چون امکان انقباض کیسهی صفرا و حرکت کردن سنگها وجود دارد. از آنجایی که ارتباط بین سنگها و کلسترول روشن است باید بیشتر به سمت مصرف مواد غذایی کاهندهی میزان کلسترول خون رفت.

بعضی از این سنگها در کیسهی صفرا جا خوش میکنند و هیچ مشکلی به بار نمیآورند. از آنجا كه فلزات پلاتین به علت وزن مخصوص زیاد خود در ضمن حمل موادحاصل از تجزیه توده های اولیه آن در محل های مناسبی تمركز می یابد، معمولاً تودههای غنی پلاتین در اطراف كانسارهای اولیه آن در داخل پلاسرها پیدا می شود.درپلاسرهای برجای مانده كه از تجزیه و تخریب توده های اولیه پلاتین دار ایجاد میشود، پلاتین و یا كانی های آن بشكل ذرات ریز تمركز می یابد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سنگهای کیسه صفرا (Gallstones) ته مانده سخت شده مایعات دستگاه گوارش بوده که در کیسه صفرا شکل میگیرند، کیسه صفرا اندامی کوچک و گلابی شکل در سمت راست شکم و زیر کبد میباشد. وی در پاسخ به اینکه آیا همه افرادی که سنگ کیسه صفرا دارند، دارای علامت هستند، گفت: 40 درصد موارد ابتلا به سنگ کیسه صفرا بدون علامت هستند. تکگویی درونی از سوی شخصیتهای داستان، نشاندهندهی تنهایی آنهاست و اینکه بیاعتمادی، انزواطلبی و انفراد تا چه حد میتواند به ساختارهای جامعه صدمه بزند. به خاطر اینکه ماده را از قسمتهای بالاتر به سمت قسمتهای پایین بدن میکشاند و اگر سنگپا، خشنتر باشد، جذب ماده زیادتر است.

این سنگ یکی از پرمصرف ترین سنگ ها جهت نمای بیرونی ساختمان است که خاصیت براق بودن بالا در کنار چسبندگی عالی را دارد و جز بهترین سنگ های تراورتن سفید ایران و جهان محسوب می شود. سنگ ماه تولد فروردینی ها همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید سنگ های جاسپر، گارنت، عقیق سرخ ، الماس و یاقوت قرمز تشکیل می دهند که هر کدوم دارای ویژگی و خواص منحصر به فردی هستند که در مقالات جداگانه به هر کدام اشاره شده است.

ماهی های کم چرب را نیز باید انتخاب کرد و البته با روش هایی مانند بخارپز یا کبابی کردن در فر که نیاز به روغن ندارد، طبخ شود. یک رژیم غذایی سالم حاوی فیبر زیاد و کلسترول کم به همراه مواد غذایی خاص که از تشکیل سنگهای کیسه صفرا پیشگیری میکنند، ممکن است برای افرادی که حملات کیسه صفرا را تجربه میکنند، برای پیشگیری از مشکلات مرتبط با کیسه صفرا این که چه مواد غذایی را میتوانید مصرف کنید و از کدام مواد غذایی باید پرهیز کنید، اهمیت ویژهای دارد. بعضی از افراد فقط یک سنگ کیسه صفرا در کیسه صفرایشان داشته درحالیکه بعضیها ممکن است چند سنگ داشته باشند.

همهی چربیها احتمال انقباضهای کیسهی صفرا را بالا میبرند، اما چربیهای اشباع شده که چربی خون را بالا میبرند خطر بروز سنگ کیسهی صفرا را چند برابر میکنند. گوشت قرمز چرب، سرخ کردنیها، محصولات غذایی سرشار از چربیهای ترانس، مواد غذایی سرشار از چربیهای اشباع شده و چربیهای ترانس موجود در مارگارین و … کیسه صفرا به عنوان یک مخزن ذخیره برای صفرا پیش از ترشح آن در روده کوچک برای گوارش چربی عمل میکند. هند زباله های هسته ای خود را در کجا ذخیره می کند؟ عنوان کتاب که سنگ صبور است، روایت از تنهایی سنگی دارد که بار رنج مردم را به دوش میکشد و تک تک شخصیتهای داستان نیز در فصل خود با تگگویی درونی داستان را به پیش میبرند، گویی کسی نیست که با آنها وارد دیالوگ شود و هر یک در تنهایی خود غوطهور هستند.

بیشتر از 98 درصد ماده صفراوی در قسمت انتهایی روده باریک دوباره جذب و وارد یک حوضچه صفراوی میشود. دکتر ناصر ابراهیمی دریانی در گفتوگو با خبرنگار«سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گردش صفراوی در بدن اشاره کرد و توضیح داد: بر اثر مصرف غذای چرب، کیسه صفرا منقبض شده و باعث میشود ماده صفرا وارد روده شود. حسینی (1398/9/11) سلام بنده دو سنگ کیسه صفرا با حداکثر اندازه 8.5 میلی متری دارم و دو پولیپ چسبیده به دیواره قدامی کیسه صفرا به اندازه حداکثر 6.5 میلی متری، پزشک محترم برایم داروی اور سوگارد 300 را تجویز کرده آیا دارو برای حل سنگ ها موثر می باشد حداقل در یک سال جواب خواهد داد؟؟ چون همراه خارش، عصبانیت و گاهی سوزن سوزن همراه با کمی درد در ناحیه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید