از نوشیدنی های کولا دوری کنید

• لیست تمام داروها، ویتامینها یا مکملهایی را که در حال حاضر مصرف میکنید و یا اخیراً مصرف کردهاید را یادداشت کنید. • یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود را همراه داشته باشید. در این شرایط کرونایی وضعیت جداول را ببینید، خبری از جمعآوری زباله نیست، مکانی برای دپوی زباله نداریم زبالهها در معابر رها شده است حتی قبرستان اموات هم در امان نیست و به زبالهدان تبدیل شده است همین امروز به همراه 10 نفر از اهالی روستا مجبور شدیم زبالههایی را که در قبرستان رها شده جمع کنیم شاید بگوئید که خوب خود مردم مراعات کنند بله اما وظیفه مردم گذاشتن زباله دم در یا در محلی است که باید کارگر مخصوص آن را جمعآوری کنند وقتی این حوزه اصلا متولی ندارد مجبور هستند هر کجا که دستشان برسد زبالههایشان را رها کنند کسی هم نیست جلویشان را بگیرد.

ويژگيهاي اين نوع ذخاير اين است كه عمده كاني همراه تالك، كلريت ميباشد و ذخاير تالك بصورت عدسي يا لايهاي هستند كه غالبا بصورت هم شيب با سري سنگهاي دربرگيرنده ديده ميشوند.به طور كلي ذخايري كه از نظر اقتصادي با ارزشند، تحت تأثير شرايط دگرگوني ناحيهاي با درجه خفيف تشكيل شدهاند. این مشکلات، شامل: درد شکم در قسمت بالا و راست شکم(زیر لبه دنده های راست) است که معمولاً بعد از صرف غذای نسبتاً سنگین یا چرب ایجاد شده و غالباً به کتف تیر می کشد. اين درد معمولاً در ناحيه بالا و راست شكم و بالاي ناف احساس ميشود و گاهي به پشت و يا شانه راست نيز سرايت ميكند.

دکتر غروبی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه اقداماتی می تواند باعث کاهش ابتلا به بیماری سنگ کیسه صفرا شود گفت: راه های کاملا مطمئنی برای پیشگیری ازایجاد سنگ کیسه صفرا وجود ندارد ولی توجه به عوامل خطر می تواند موجب کاهش علائم بالینی مربوط به آن شود که از جمله آن می توان به مصرف میزان متعادلی از چربی ،مصرف روزانه روغن زیتون مصرف متعادل مواد غذایی حاوی لستین مانند تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، مصرف گوشت سفید، مصرف مایعات و دانه های گیاهی و مواد غذایی حاوی فیبر اشاره کرد. به طور کلی گروه گارنت متعادل کننده سیستم های بدن و تمیز کننده خون می باشند.

سنگ صفرای کلسترولی: شایع ترین سنگ در کیسه صفرا است که از کلسترول حل نشده و بقیه مواد به وجود می آید.رنگ این سنگ ها معمولا زرد است. کدر بودن نشانهی وجود پاس (pus) یا همان گلبولهای سفید در ادرار است که به آن پیوری میگویند. اگر پارگی تشخیص داده نشود ، ممکن است یک عفونت خطرناک و گسترده در شکم ایجاد شود. در چه مواردی نیاز به عمل کیسه صفرا می باشد؟ اینگونه بیماران، چه غذاهایی را می توانند استفاده کنند؟ سنگ صفرای رنگدانه ایی: بیلی روبین همان مواد رنگدانهای صفرا هستند .هنگامی که این ماده در صفرا افزایش پیدا کند سنگ های تیره ایی با رنگ سیاه یا قهوه ایی تشکیل می شود.

هم اکنون به اثبات رسیده که عصاره گیاه Taraxacum Officinale که به طور معمول آن را Dandelion هم می نامند که به فارسی گل قاصد نامیده می شود آثار بسیار مفیدی روی نگاهداری سلول های کبدی و دفع سنگ صفراوی و ضد التهاب سلول های کبدی و کسیه صفرا دارد (3، 2، 1) و چون داروی آن درکشورهای اروپایی و آمریکا ساخته شده و جهت دفع سنگ کیسه صفرا و محافظت کبد و حتی کلیه (چون دفع اسید اوریک را تشدید می کند) مورد استفاده قرار می گیرد، سعی خواهد شد از ریشه گل های قاصد موجود در ایران استفاده شده تا مشخص گردد کدام یک دارای میزان بیشتری از ماده موثر هستند.

سنگ کیسه صفرا : صفرای مایع ممکنست در شرایط خاص، سخت شود و به یک ماده سنگی شکل تبدیل شود. در اکثر مواقع بر اثر همین بی توجهی ها به کیسه صفرا، درد های شدیدی ایجاد می شود. یکی از راههای جدا کردن الماس از سنگ و خاك بدینگونه است که نوارهای بلند و متحرکی را گریس مالی کرده از داخل سنگ و خاکی که دارای الماس است عبور میدهند، سنگ و مواد دیگر بر اثر ریزش آب و رطوبت به گریس نمیچسبند ولی الماسها که رطوبت برنمیدارند، به نوار چسبیده بدین وسیله از خاك و سنگ جدا میگردند و سپس با ذوب کردن گریس، دانههای الماس را جمع میکنند.

به عبارت ديگر يك لايه از سنگ دولوميتي ناخالص (براي مثال ماسه سنگ دولوميتي رسدار) كلا بر اثر دگرگوني و بدون عمل متاسوماتيسم يا بدون تغيير تركيب شيميايي، كاني شناختي پيدا كرده و تبديل به تالك شده است. در خیلی اوقات سنگ کیسه صفرا هیچ علائمی ندارد و بیماران از وجود آن خبر ندارند و بعد از مراجعه به متخصص گوارش از وجود آن آگاه می شوند.علائم کیسه صفرا هنگامی باعث ناراحتی بیمار می شود که مجاری صفرا توسط سنگ ها مسدود شده است.این مجاری، لوله مانند است که در ابتدا از کبد ،صفرا وارد شده و بعد از آن به کیسه صفرا و دستگاه گوارش منتقل می شود.

تعداد زیادی از سالمندان عزیز هر ساله دچار سنگ کیسه صفرا می شود وجود این سنگ در کیسه صفرا می تواند به قسمت مجرای صفراوی به حرکت در بیاید و راه این مجرا را ببندد که در این صورت درد در سالمندان عارض شود و باعث ایجاد التهاب کیسه صفرا در سالمندان می گردد و از نشانههای آن میتواند تغییر رنگ در ادرار و مدفوع باشد که اگر فرد سالمند با غلیظ شدن رنگ ادرار خود مواجه شود باید حتماً به پزشک مراجعه کنند .

سوپ های صاف شده و ادویه جات از قبیل نمک و فلفل (ادویه به حد اعتدال)، همه نوع شیرینی جات، انواع سبزیجات ( بدون اضافه کردن کره و یا خامه آب پز شده باشد) و همه نوع میوه (تمامی موارد گفته شده، در صورت تحمل بیمار). تخم مرغ نیم رو و چربی های حیوانی و چربی هایی مانند خامه و سس سالاد. اضافه وزن و چاقی به خصوص چربی بیش از حد در قسمت شکم . این ویژه گی های انسانی و راستین رسم پاسداری ها را نسل به نسل برای انسان این سرزمین به ارمغان آورده است تا باشد که هر از گاهی در برابر دشمنان سوگند خورده و تاریخی این کشور صادقانه و بی ریا برزمند و در این رزم بی امان هیچ گاهی خاین نباشند و حتا حاضر نباشند تا دشمنان را از پشت خنجر زنند و تا متهم به نامردی و نامردمی نشوند؛ زیرا مردی ها و مردم داری ها از رسم نیاکان این دیار است و این اخلاق والا و فرهنگ غنی را از کتاب خوانی کتاب های بزرگ حماسی چون فردوسی نامدار آموخته اند که می گوید” هر آنکس که شهنامه خوانی کند – اگر زن بود پهلوانی کند” و سکندر نامۀ نظامی و ادب را از بوستان و گلستان سعدی و عشق را از لیلی و مجنون و یوسف زلیخای نطامی و معنویت سیال و روحی سرشار را از مثنوی معنوی، رسم درویشی و فتایی را از حافظ شیرازی و فرهنگ نازک خیالی را از بیدل و هنر درویشی را از حافظ و بالاخره رسم شهامت و دلاوری را از خواجگان مشهور به پنج پیر شجاع و رادمرد اش آموخته اند و چنانکه قصۀ پنج خواجۀ آن شهرت جهانی دارد.

در مواردی که سنگ های ریز متعدد و یا سنگ های درشت بزرگ تر از دو سانتیمتر باشد، کیسه صفرا برداشته می شود، ولی در خیلی از موارد می توان با درمان های دارویی، سنگ کیسه صفرا را درمان کرد. پاسخ : سنگ های کیسه صفرا معمولا در کیسه صفرا جمع میشوند و به اسم سنگ های صفراوی معروف هستند. خواص درمانی سنگ فیروزه بسیار است. کیسه صفرا عضوی از بدن است که تا زمانی که درست عمل می کند کسی متوجه حضور آن نخواهد شد و به آن اهمیت داده نمی شود. در این صورت بهتر است از خوردن غذاهایی که نمی توانند تحمل کنند، پرهیز شود.

لازم به ذکر است بعضی از بیماری های ناحیه ی کیسه صفرا همچون سنگ های صفراوی که موجب مسدود شدن مجرای صفراوی نمی شوند به طور معمول هیچ گونه علامت و ناراحتی را ایجاد نمی کنند. ناگفته نماند که ممکن است بعضی ها به غذاهایی از قبیل شیر، سوسیس، کالباس و غیره حساسیت داشته و هضم این غذاها برایشان مشکل باشد. از میوه سیب کال و میوه های توتی که ممکن است بیماران تحمل نکنند و به طور کلی باید از غذاهای سرخ شده: آجیل، زیتون، شورها ( از قبیل خیار شور) ذرت بوداده و چاشنی ها پرهیز شود.

دیدگاهتان را بنویسید