آشنایی با سنگ نفریت

سنگهاى با ارزش فراوانند و در بین این هزارها سنگ گران قیمت پیامبران و ائمه اطهار (ع) تنها بر چند سنگ صحه گذاشته اند اما نه به خاطر آنكه اثرى جادویى دارند، بلكه آن نگین هرچه باشد برگزیده شده و براى دارنده آن اثراتى از جمله فتح مهمات و دفع بلیات و غیره دارد و اثرات آنها ذاتى نیست و از جانب خداى تعالى است . فرمودند: انگشترى دیگر با نگین فیروزه باید همراهت نمایى كه در بین توس و نیشابور شیرى با تو روبه رو مى شود و قافله را از راه رفتن بازمى دارد، به سوى آن شیر رفته و انگشتر را نشانش مى دهى، به او بگومولاى من مى گوید از راه كنار برو.

از شهر تا کوه سهلان (سبلان) و از هر سوی کوه تا قله آن یک روز راه است. پس از دیداری کوتاه از قلعه کهروان به سوی شهر اردبیل رهسپار شدیم. میان اردبیل و این دریاچه روستاهای معمور و آبادان قرار گرفتهاند. تجار و ماهیگیرانی که با قایق خود روی این دریاچه به صید ماهی میپردازند، کالای خود را به نقاط گوناگون و به ویژه به رومیه (ارومیه)، دُمدُمی و دُمبلی (۲۱) برده و میفروشند. در فانروزوئیک، کانی سازی در داخل شیل های سیاه روی داده است. کشف اورانیوم در سنگهای معدن اورانینیت در سال ۱۷۸۹ به مارتین هاینریش کلاپروت نسبت داده میشود، فردی که نام این عنصر را از نام سیاره اورانوس که در آن زمان به تازگی کشف شده بود، انتخاب کرد.

ارزش نگین عقیق و به خصوص خواص عقیق زرد اصل که منقش به طلسم شرف شمس باشد را نمی توان در چند کلمه یا جمله بیان نمود، پیغمبران و ائمه اطهار (علیهم السلام) بر سنگهای زینتی کهن مهر تایید زده اند ولی نه به دلیل اینکه اثرات جادویى دارند، بلکه سنگ عقیق زرد یمن هرچه که باشد انتخاب شده است و براى صاحبش اثرات زیادی از قبیل فتح نبرد ها و دفع بلایا و غیره دارد و نکته مورد توجه این است که اثرات این سنگ ها ذاتى نیست بلکه از جانب خداوند متعال می باشد.

در مربوطات څوڅوم مرکز ولایت نورستان، ۴ معدن بزرگ وجود دارد که در جریان سال روان ریاست معادن و پطرولیم از رهگذر فروش سنگهای قیمتی از این معادن، به مبلغ شش لک افغانی عواید به دست آورده است. آنگاه پس از دیدار از قصبههای بهستان و چورس (در نخجوان) و سپس قره چبوغ، مللی روان، اوشارلی و شورکلی و بعد سیف الدین وارد حوالی و شهر روان (ایروان) شدیم. میشود. عجیب است که هر قدر این سنگ به شهر نزدیکتر میشود، باران نیز به همان درجه شدت میگیرد.

نسبت به هر ولسوالی دیگر ولایت نورستان، در این ولسوالی معادن بیشتر وجود دارد، که دارای کیفیت عالی و حجم بیشتر میباشد، که با داشتن معدن بیروچ بیشتر یکی از ولسوالیهای سرشار از معدن بیروچ به شمار میرود، که به اندازه وسیع استخراج در آن جریان دارد. اين رسم تا چند سال پیش همچنان در دوسیران باقي بود؛ به عنوان مثال میتوان از یامرخدا (یا مرد خدا) نام برد که چوپانان و رهگذران برآن کرنش میکردند و هر بار سنگی بر دوش میگذاشتند و بر آن میافزودند.

به دلیل مقاومت و سختی بالا سنگ یشم در دوران باستان برای ساخت سلاح به خصوص چاقو و سرنیزه استفاده می شده است به همین دلیل نام دیگر آن سنگ تبر است. دو دروازه دارد. یکی به جانب جنوب است و دروازه تبریز و دومی به جانب غرب است و دروازه مرند نام دارد. خواص شرف شمس از دو نظر اهمیت دارد یکی در خواص نگینی که در آن نهفته است و دیگری در قدرت اسماء الهی که حکاکی می شود.

هيچ چيز از صخرۀ با شكوه و سنگ خاراي عظيمي كه گستاخانه قد بر افراشته، بيواسطهتر تمامي قدرتي را كه در آن نهفته است، بي هيچ قيد و بندي آشكار نميكند و نيز چيزي از آن ارجمندتر و محتشمتر و هيجانانگيز تر نيست. 3. هلیوتروپ ( Heliotrope ) : نوعی کلسدونی مات به رنگ سبز سیر است که به علت داشتن لکه های قرمز بر روی آن ، این کانی را سنگ خونی ( Bloodstone ) نیز می نامند.

در قرون وسطی معتقد بودند که این لکه های قرمز ، قطرات خون عیسی مسیح است.از این کانی برای ساخت اشیا زینتی و نگین انگشتری و مهر استفاده می کردند. این کانی به طور طبیعی در طیف وسیعی از رنگها، از آبی آسمانی روشن تا سبز خاکستری یافت میشود. انرژی هستهای میتواند برای محیط زیست و انسان بسیار خطرآفرین باشد؛ با این وجود، اگر به طور صحیح مورد استفاده قرار گیرد، میتواند انقلاب بزرگی در مدیریت انرژی ایجاد کند. رآکتور مولد آزمایشی آزمایشگاه ملی آرگون شماره یک، که در ایستگاه آزمایش رآکتور ملی کمیسیون انرژی اتمی در نزدیکی آرکو، آیداهو واقع شدهاست؛ اولین رآکتور هسته ای است که موفق به تولید برق در ۲۰ دسامبر ۱۹۵۱ شد.

همانگونه که مشاهده می نمایید، الگوی شاخه ای (دندریتی) با حاشیه نواری قابل مشاهده می باشد. دراین روش گاز هگزافلوئورید اورانیوم به داخل ستونهایی که جدار آنها از اجسام متخلخل تشکیل شده دمیده میشود. اورانیوم ۲۳۵ غنی شده ای که از این طریق بدست می آید سپس به داخل سانتریفوژ دیگری دمیده میشود تا درجه خلوص آن باز هم بالاتر رود. اين ميله ها با جذب نوترونهاي آزاد در داخل راكتور از تسريع واكنشهاي زنجيره اي جلوگيري ميكند. اورانیوم خالی توسط بعضی از ارتش ها برای ساخت محافظ برای تانک ها و ساخت قسمت هایی از موشک ها و ادوات جنگی استفاده می شود.

از 150 سال قبل ، مجسمه ها و اشکالی از یشم سبز وارداتی در برمه شاخته می شوند. یشم سبز استخراج شده از این معادن معمولا به چین صادر می شود. کار در معادن افغانستان در شرایط بسیار سخت انجام میشود . گلوبل ویتنس این افراد را بازیگران روی صحنه توصیف کرده و رقابت بر سر مدریریت معادن بدخشان را نمونهیی از بازی بزرگتر به سطح افغانستان یاد کردهاست. پنج معدن بیروچ و صوفه بیروچ، در ولسوالی وانت وایگل ولایت نورستان وجود دارد که توسط باشندگان محل به شکل غیر فنی و غیرقانونی استخراج میشود.

یک ذخیره قابل توجه از اورانیوم در باکوما، منطقه ای در مابومو در جمهوری آفریقای مرکزی وجود دارد. جداسازی ایزوتوپ، اورانیوم-۲۳۵ شکاف پذیر را برای سلاحهای هسته ای و اکثر نیروگاههای هسته ای غنی میسازد. سولفات اورانیوم که ماده ای بی بود با رنگ زرد لیمویی است. نوع برش خورده آن، به دلیل بی رنگی طبیعی، پاکی و سختی خوب می تواند به عنوان شبه الماس مورد استفاده قرار گیرد. عقیق با رنگ زرد غالبا در بهبود مشکلات مالی مورد استفاده قرار می گیرد.

ذخائر دیگری نیز در کشورهای چین، آمریکا، گواتمالا ، ژاپن و مکزیک وجود دارند. اگر چه سنگ های آذرین مزایای زیادی دارند و در صنایع مختلف کاربرد های فراوانی دارند، اما معایبی نیز می توان برای آن بر شمرد. امیر تیمور نیز از این یاقوت برای دربار خود استفاده نمودهاست. با توجه به این موضوع و علاقه والدین به انتخاب اسمی شایسته برای فرزندان، گلچینی از زیباترین اسامی پسرانه که با حرف آ آغاز میشوند را جمع آوری کردهایم. دستمزد معدنچیانی که روزانه به دور از خانه و کاشانهٔ شان ۱۸ ساعت کار در ناامنترین شرایط دل کوهها و با خرید خطر مرگ به جان شان، صخرهها را انفجار میدهند و از امراض مزمن تنفسی و گرده رنج میبرند، هفتهای تقریباً ۳۵۰۰ افغانی به دست می آورند.

همچنین تا به امروز، بالاترین عیار در میان ذخایر اورانیوم، مربوط به ناحیهی آتاباسکا در کانادا بوده است. در این کانسارها عیار از 0/3 تا 0/5 درصد متغیر است. عمق آن برابر با هفتاد قُلاج (درازای دو دست) است. در این گونه ذخایر یک یا دو فلز به مقدار اقتصادی وجود دارد. انتقال آبگون و ته نشست اورانیوم: در طبیعت اورانیوم به دو شکل، به صورت یون اورانوسUranous و یون اورانیلUranylix یافت می شود. سنگ معدن اورانیوم در طبیعت به صورت اکسیدها و نمکهای مختلفی دیده میشود. در طبیعت به صورت ژئود و یا به صورت پُر کننده شکاف های اولیه ، در سنگ های مختلف یافت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید