آزاد یا پرورشی؛ ماهی بخورید

دیگر مشکلی وجود نداشت زیرا در صورت تنها کاری که می بایست انجام می دادید این بود که یک عدد ماهی خوب بالغ پرورش دهید. زیرا در آن صورت تنها کاری که می بایست انجام میدادید این بود که یک عدد ماهی خوب بالغ را پرورش دهیدف سپس جنسیت آن را تشخیص داده و بعد یک جفت از جنس مخالف را برای او تهیه نمایید یا اینکه از ماهیان دیگری که احتمالا پرورش داده اید جفتی برایش برگزینید. سپس جنسیت را تشخیص داده و بعد یک جفت از جنس مخالف را برای او تهیه نمایید. سپس یک سنگ هوا را زیر قسمت بالا آمده سنگ مذکور قرار داده و میزان خروج هوا را طوری تنظیم کنید که جریان ثابت و آرامی از حبابهای هوا بر فراز تخم ها در حرکت باشد.

فراموش نکنید که حبابهای هوا باید در اطراف تخم ها در جریان باشند نه مستقیما بر روی آنها. مکانی که تخم ها بر روی آن قرار خواهند گرفت ممکن است بخشی از کف مخزن و یا تکه سنگ هایی که برای دکور در آکواریوم قرار داده شده اند باشد . اما احتمال دارد بسیار ناامید و سرخورده شوید وقتی که عاقبت هیچ اتفاقی رخ ندهد، زیرا وجود یا عدم وجود لکه ها بر باله پشتی چندان قابل اعتماد نیست، برخی از نرها دارای این لکه ها هستند و برخی دیگر نیستند و همین امر در مورد ماده ها نیز صادق است.

نکته مهم : این نکته را در نظر بگیرید که هرچه بیماری زودتر تشخیص داده شود و مسیر درمان زودتر طی شود احتمال مرگومیر و سرایت به سایر ماهیها بهطور چشمگیری کاهش مییابد. هرچند اندازه نوزادان ماهی اسکار نسبت به اندازه نوزاد سایر ماهیان آکواریومی بزرگتر است، اما با این وجود ناتوان و بی پناه هستند و چون هنوز قادر به شنا نمی باشند؛ به همان نقطه ای که تخم ها در آنجا ریخته شده بودند می چسبند و همه باهم شروع به جنبیدن میکنند.

بهتر است این ماهی را با سایر ماهیان اب نیم شور مانند مونو، تیرانداز و… در تکثیر اسکار اگر تخم ها در همان دمایی که تخم ریزی صورت گرفته است نگهداری شوند، نوزادان باید پس از حدود یک روز و نیم سر از تخم درآوردند. همراهان همیشگی مجله ی پزشکی آسان طب پیش از هر چیز باید خاطر نشان کنیم که اغلب در ایران این ماهی را با نام آنجل مونو شناخته می شود. وقتی که تخم گشایی صورت گرفت، نوزادان به آرامی شروع به جنبیدن می کنند تا از روی تکه سنگ یا هر چیز دیگری که روی آن بوده اند جدا شوند و سپس به سمت بستر حرکت میکنند.

در صورتی که برای تکثیر اسکار و تولید بچه اسکارها مصمم هستید و حرفهای احساسی هم برایتان بی اهمیت است، اینگونه عمل نمایید: اگر تخم ها بر روی یک تکه سنگ بزرگ یا سنگی صاف و پهن گذاشته شده اند، آن را برداشته و به یک ظرف غیررسمی منتقل نمایید. بعد از آن که بچه ماهی ها به اندازه ای رسیدند که توانستند از کرم های توبیفکس تکه تکه شده تغذیه کنند. کشورهایی که از ایران گوشت خاویاری وارد می کنند شامل : آذربایجان، روسیه و چند کشور دیگر هستند. در تکثیر اسکار تعداد بچه ماهی هایی که برای فروش یا مبادله خواهید داشت بی شک به این نکته ربط دارد که تا چه حد در جلوگیری و کاهش عوامل عمده مرگ و میر که بخش عمده اسکارهای نوزاد را از بین می برند موفق بوده اید.

زمانی که مکان تخم ریزی تا حد رضایت تمیز شد، ماهی اقدام به تخم ریزی می نماید. این مسئله در نگهداری از ماهیان بسیار مهم است که ماهی بدون مریضی باشد و تا حد امکان یک ماهی زیبا . برای این کار معمولا تعداد زیادی در حدود ۱۵ عدد از ماهیان نوجوان را در کنار هم نگهداری می کنند. هوادهی تخمها سبب میگردد که آب بروی تخم ها جریان داشته باشد و با این کار هم به آنها اکسیژن رسانی می شود و هم از ته نشین شدن رسوبات بر روی آنها جلوگیری به عمل می آید. ماهی آنجل مونو یا آنجل سنگاپوری (Mono Sebae) از خانواده ی ماهی های Monodactylidae به حساب می آید.

امیدواریم شما هم این غذای خوشمزه را درست کنید و از خوردن آن در کنار خانواده لذت ببرید. همچنین گفته می شود که نرهای بالغ رنگارنگتر و خشن تر از ماده های بالغ هستند؛ این گفته در مورد برخی از نرها درست است و در مورد برخی دیگر درست نیست. اگر تعداد مولدهای شما کمتر است می توانید به همان نسبت، استخر کوچکتری درست کنید و به همان نسبت از آهک کود استفاده نمایید. جالب است بدانید که ماهی ماده در این مراقبت نقش بیشتری نسبت به ماهی نر ایفا می کند.

حتی اگر روشنایی این نور کمتر از نوری باشد که برای جمع آوری آرتمیاها در ظرف تخم گشایی از آن استفاده نموده اید. آب ظرفی که تخم ها برای تخم گشایی به آن منتقل شده ادن باید از همان مخزنی که والدین در آن تخم ریزی نموده اند تامین شده باشد و محلول غلیظی از بلودومتیلن به آن افزوده گردد تا رنگش به آبی تیره تغییر کند. فراموش نکنید که حباب های هوا باید در اطراف تخم ها در جریان باشند نه مستقیما بر روی آنها ، آب ظرفی که تخم ها برای تخم گشایی به آن منتقل شده اند باید از همان مخزنی که والدین در آن تخم ریزی نموده اند استفاده شده باشد و محلول غلیظی از متیلن بلو( methylene blue ) به آن افزوده گردد تا رنگش به آبی تیره تغییر کند .

درمان های مؤثر چیلودونلا شامل فرمالدئید، متیلن آبی و آکریفلاوین است. به آب متیلن بلو اضافه کنید فاصله بین سنگ تخم و سنگ هوا باید حدود 30 سانتیمترباشد. اگر کف مخزنتان دارای ماسه و تکه سنگ است و میخواهید بدون حضور والدین نوزادان را به دنیا بیاورید، باید محل مناسبی مثلا یک تکه سنگ صاف را به عنوان مکان تخم ریزی در مخزن قرار دهید. اگرچه گفته می شود که اسکارها والدین خوبی می باشند، اما امکان دارد که اسکارهایی هم پیداش وند که تخم ها یا حتی نوزادان خود را بخورند.

البته هر چقدر که این حجم بزرگتر باشد، ماهی آنجل بهتر رشد می نماید. در صورتی که قصد دارید ماهی اسکار کوچک خریداری کنید به مخزنی با حداقل 100 لیتر حجم نیاز دارید. در چنین استخری میتوان تا 20 عدد اسکار مولد 30 سانتیمتری جای دارد. از خرید سالمون هایی که بوی خیلی تندی دارد خودداری کنید . ـماهی سالمون سرشار از مادهای معدنی به نام سلنیوم است. اما اگر شما از پیش مکانی برای تخم ها تهیه نکرده باشید و یا اینکه والدین روی کف آکواریوم تخم ریزی نمایند، جابجا کردن تخم ها امکانپذیر نمی باشد.

این که تصمیم بگیرند که والدین نزد تخم ها بمانند یا آنها را از هم جدا نمایید، بستگی به این دارد که کدامیک برای شما بااهمیت تر است، لذت مشاهده مراقبت والدین از ماهیهای جوان یا تضمین اینکه تخم ها توسط والدین خورده نشوند؟ البته در زمان قرار دادن ماهی به درون آکواریومی که تازه آب آن تعویض شده است، باید ماهی را به آرامی وارد آب نمایید تا ماهی شکه نشود. بعد از مدتی که جفت ما دیگر همانند قبل نتوانست تخمریزی کنند یا به عبارتی مولدین ما پیر و ضعیف شدن که معمولاً به نژاد و تغذیه و رسیدگی به ماهیان بستگی دارد باید این جفت را با یک جفت جوان تعویض کرد.

دیدگاهتان را بنویسید